Neděle 31. května 2020, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 31. května 2020 Kamila

Koronavir v Nizozemsku

27. 03. 2020 20:02:45
V Nizozemsku je vzhledem k Česku na jednoho obyvatele mnohem více registrovaných nakažený a značně více zesnulých. V článku popíši, jak to zhruba s pandemií COVID-19 v Nizozemsku nyní je a proč si myslím, že to tak je.

Fakta

Dnes v Nizozemsku na COVID-19 zemřelo 112 lidí. Celkem dosud této nemoci v Nizozemsku oficiálně podlehlo 546 lidí, viz RIVM: 112 nieuwe coronadoden, ’opnames lijken minder snel toe te nemen’.
Počet registrovaných nakažených je nyní 8 603. Dle zmíněného článku počet nových přijetí do nemocnic na tuto nemoc se zažíná snižovat.

Poznámky k faktům

Je však třeba zmínit pár věcí:

1. Těch 546 zesnulých na COVID-19 jsou lidé, kteří byli na koronavir pozitivně testováni a někteří z nich zemřeli spíše "s koronavirem" než na koronavir. A to proto, že byli (velmi) staří, oslabení a dlouhodobě vážně nemocní. Tyto případy zhoršují statistiky.

2. Na druhou stranu, domácí lékaři speciálně v provincii Severní Brabantsko, kde se zde koronavir nejvíce rozšířil, tvrdí, že na COVID-19 zemřelo o dost více lidí, než uvádí statistiky. To proto, že tu testováni na koronavir jsou v principu pouze lidé s vážnými příznaky a s vysokými horečkami. Pokud někdo, kdo zavčas nebyl testován a přijat do nemocnice, doma zemřel, tak už posmrtně testován nebyl a ve statistikách COVID-19 se nevyskytuje.

3. Největší problém, a to platí pro skoro všechny země mimo Jižní Koreu, je, že zde velmi málo lidí bylo na koronavir testováno. Takže vlastně stále moc přesně nevíme, jaká je smrtnost této nemoci, a jak je přesně rozložena dle věkových skupin.

Jak se korona vir do Nizozemska dostal a proč se zde tolik rozšířil

Prvním známým pacientem byl muž, který se vrátil ze severní Itálie.

V Severním Brabantsku (a také v provincii Limburg) se v únoru ve velkém slavil karneval.
Severní Brabantsko a Limburg jsou jediné dvě tradičně katolické nizozemské provincie. V ostatních, tradičně kalvinistických nizozemských provinciích se karneval příliš neslaví.
Zmíněný muž se karnevalu v Severním Brabantsku zúčastnil. Během karnevalu lidé oslavují v přeplněných restauracích a kavárnách a šíření nákazy bylo snadné. Navíc bylo téměř nemožné pak zjistit, s kým se dotyčný během karnevalu setkal. Také druhá známá osoba, byla to žena, nakažená koronavirem se karnevalu zúčastnila. S tím mužem se však asi nesetkala.

Nizozemsko začalo poměrně pozdě vydávat nařízení na ochranu před touto epidemií. Nyní jsou nařízení již dost přísná. Horeca podniky, tj. restaurace, kavárny apod. jsou zavřené. Lidi smí v principu jen do práce a z práce, na nejnutnější nákupy a pak musí být především doma. Shromažďování více než dvou osob je zakázáno. Výjimky platí jen pro rodinné příslušníky. Roušky tu povinné nejsou, ale lidi musí od sebe dodržovat minimálně jeden a půl metru vzdálenost. To platí i během nákupů potravin. U vchodů a východů ze supermarketů jsou k dispozici dezinfekční prostředky na ruce.

Nizozemci jsou ve své většině ne sice přehnaně, ale dostatečně disciplinovaní. Neplatí to však pro všechny. Když byly uzavřeny školy a některé podniky, tak se prý někde konaly i "korona oslavy". Taktéž při prvním pěkném počasí mnoho lidí se vydalo na pláže, kde dostatečné vzdálenosti nebyly dodržovány. To nesmírně rozzlobilo našeho premiéra Marka Rutteho a vláda vyhlásila postihy za takovéto nezodpovědné chování.

Nizozemsko má velkou hustotu obyvatel. To je asi také jeden z důvodů, proč se tu koronavir tak rychle šíří. Co se týče měst, tak nejvíce nakažených je tu v Amsterdamu. V poklidném a menším Haagu je jich, i na hlavu, o dost méně.

Již pár dní je v Nizozemsku pěkné slunečné počasí. Téměř denně chodím na procházky do blízkého parku. Pokud někoho potkám, tak se vždy na dálku pozdravíme a sobě na dostatečnou vzdálenost vyhneme.

Doufám, ale moc v to nevěřím, že tato pandemie se rychle přežene.

Související článek: Nový koronavir - jak se před ním chráním

Autor: Jaroslav Chudáček | pátek 27.3.2020 20:02 | karma článku: 30.79 | přečteno: 1567x

Další články blogera

Jaroslav Chudáček

Ráno

Miluji rána. Obzvláště, když jsem se dobře vyspal (což zpravidla dělám) a venku svítí sluníčko. lalala

22.5.2020 v 7:07 | Karma článku: 20.91 | Přečteno: 282 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Jaroslav = jaro slav!

Dnes mají svátek Jaroslavové. 27. dubna je jaro již v plné síle. Stromy jsou opět krásně zelené a ve květu, tráva je zelená, kytičky kvetou, slunce začíná hřát a ptáčci nádherně zpívají. V Nizozemsku se tento den slaví Den krále.

27.4.2020 v 8:38 | Karma článku: 21.54 | Přečteno: 389 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Koronavir a sluneční svit v Nizozemsku

V Nizozemsku máme již od poloviny března často neobvykle krásné slunečné počasí. Dle meteorologů je to z části způsobeno tím, že kvůli koronovirové pandemii byl omezen letecký provoz.

19.4.2020 v 19:44 | Karma článku: 22.95 | Přečteno: 582 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Koronovir a obezita

Během korona pandemie se ukázalo, že koronavir častěji a silněji zasahuje obézní lidi. Jsou mnohem častěji než jiní přijímáni na jednotky intenzivní péče. Tlouštíci však nemusejí hned propadat panice, mám pro ně i "dobrou" zprávu.

13.4.2020 v 16:45 | Karma článku: 25.87 | Přečteno: 1022 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Miroslav Semecký

Byl jsem okraden agenty španělské policie o doklady.

Policie na Kanárských ostrovech: Ať se prý vrátím do své země. A hned na to mi vezmou jediný doklad s kterým tak mohu učinit.

31.5.2020 v 1:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse

Luboš Chott

Proč Klus ano a Kryl ne?

Někdo má rád vdolky, jiný/á zase holky nebo kluky. Proto beru, když někdo řekne, že Karla Kryla nemusí, ale... Veřejnoprávní rozhlas by předsudky mít neměl a svým poplatníkům, by měl zahrát všechno od Vlacha po Bacha resp. po Kryla.

31.5.2020 v 0:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 60 | Diskuse

Jan Provazník

Existují vůbec universální, všelidské hodnoty?

Jedna zdejší blogerka v diskusi pod mým minulým článkem poznamenala: Státy nejsou postaveny na nějakých "nejvyšších hodnotách"! Kde jste vlastně takový nesmysl sebral?

30.5.2020 v 21:18 | Karma článku: 4.17 | Přečteno: 143 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K incidentu v Jeruzalémě aneb Viděno v souvislostech

Je to incident právě tak politováníhodný, jako v principu zákonitý. Nejprve ale shrňme fakta. U Lví brány v jeruzalémském Starém městě byl zastřelen bezpečnostními silami 32letý Iyad al Halak.

30.5.2020 v 20:30 | Karma článku: 14.40 | Přečteno: 236 | Diskuse

Jan Šik

Hrdinství učitelské rodiny

Každý se snaží ochránit své nejbližší. Rodina je nejdůležitější. Přesto se najdou lidé, kteří někdy na první místo postaví jiné hodnoty. Ohlédnutí za lidskými osudy v těžkých dobách nám pomáhá pochopit vyšší princip.

30.5.2020 v 18:00 | Karma článku: 12.66 | Přečteno: 381 | Diskuse
Počet článků 216 Celková karma 23.72 Průměrná čtenost 1167

Matematik, logik a informatik. Vystudoval na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy university v Praze (RNDr. a CSc.). Od roku 1977 žije v Nizozemsku. Zde pracoval ve výzkumu, jako docent informatiky na univerzitě a v softwarovém průmyslu.
Agnostik. Levicový liberál - liberál se sociálním cítěním v původním slova smyslu, tj. ne neomarxista, kam bohužel mnozí levicoví liberálové v posledních letech sklouzli.
Má rád hudbu, literaturu, filosofii, historii, vědu a sport. Mluví šesti jazyky a rád cestoval. Rád čte i píše.
Od listopadu 2012 starobní důchodce, který si - přiměřeně svému věku :-) - užívá života a dělá věci, na které dříve neměl dostatek času.
 

Locations of visitors to this page

 

Pokud chcete vidět seznam rubrik a další informace, tak níže klikněte na "+ více".

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Začala nová epocha dobývání vesmíru. Soukromá loď s astronauty letí k ISS

Přímý přenos Do vesmíru se po odloženém startu vydala vůbec poprvé soukromá loď s posádkou. Začíná se tak psát nová kapitola ...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...