Skotská zpěvačka Susan Boyle

4. 08. 2019 12:20:42
V sobotu 11. dubna 2009 se Susan Boyle zúčastnila soutěže Britain Got Talent, měla obrovský úspěch a během dne se stala světově známou zpěvačkou.

Susan tehdy bylo 47 let a byla jako zpěvačka zcela neznámá. Zazpívala bravurně píseň I Dreamed a Dream z muzikálu Les Misérables (Bídníci).

Část publika se jí kvůli jejímu vzhledu a věku zpočátku smála. Susan navíc "drze" řekla, že se chce stát stejnou hvězdou jako slavná muzikálová zpěvačka Elaine Paige.
(Poznámka: na videu Susan Boyle mluví velmi rychle skotskou angličtinou. Měl jsem rok skotského kolegu a ten mluvil ještě rychleji. Výborně však i v té rychlosti artikuloval, takže mu bylo dobře rozumět.)

Jakmile však začala zpívat, sál nejprve ztichl a pak v úžasu začal tleskat. Všichni tři členové poroty velmi kladně ohodnotili její vystoupení. Cituji z české wikipedie:
"Porotce Piers Morgan ji následně označil za největší překvapení všech tří sérií; druhý porotce, Simon Cowell, jí poté vyjednával nahrávací smlouvu se Sony BMG. Soutěžní vystoupení Boylové se na YouTube stalo videem s největším vzestupem sledovanosti (4,5 milionu zhlédnutí během 24 hodin), zhlédly jej na tomto serveru stejně jako na televizní stanici ITV1, celkem řádově již desítky milionů lidí." Česká Wikipedie je trochu pozadu, dnes to jsou již stovky miliónů lidí.
Třetí z porotců, Amanda Holdenová, po vystoupení řekla (viz výše uvedené video): „Jsem tak dojatá, protože vím, že každý byl proti vám. Upřímně si myslím, že jsme všichni byli velmi cyničtí a myslím, že tohle bylo to největší probuzení vůbec."

Na Susan Boyle se mi moc líbí, že po vystoupení a i v budoucnosti zůstala být svou. Nesnažila se a nesnaží se hrát si na něco, co není, a po kladném hodnocení poroty si s radostí zadupala. :-)

Finále soutěže Britain Got Talent 2009 Susan Boyle nevyhrála. V semifinále zazpívala Memory z muzikálu Cats a postoupila dále. Ve finále však skončila o pouhých 4,7% druhá za taneční skupinou Diversity.

Susan Boyle v příštích letech vystoupila s několika známými zpěváky a zpěvačkami. Zpívala a zúčastnila se soutěží v USA. V roce 2013 podnikla turné, kde zpívala pouze sólově. Stala se z ní světově známá celebrita, která dokázala překonat předsudky publika kvůli svému vzhledu a dokázala, že když člověk má talent, je odhodlán jít za svým cílem a má trochu štěstí, může i ve vyšším věku prorazit.

Líbí se mi též to, že Susan Boyle prolomila současný trend hudebního byznysu, který se snaží produkovat vizuálně dokonale vypadající hvězdy a odklání se od podstaty toho, co hudba je (má být).

Susan Boyle měla v dětství potíže se šikanou kvůli svému vzhledu a potíží s komunikací. Nakonec se ukázalo, že není hloupá, ale je nadprůměrně inteligentní a má Aspergerův syndrom. Měla a stále má například potíže s iracionálnímy strachy a s komunikací s lidmi. Viz video Susan Boyle - There is Something About Susan 2013.

Poznámka: Aspergerův syndrom je velmi široký pojem, měl jej asi i Newton a Einstein, má jej prý i Bill Gates. Takovýto "slabý" Aspergerův syndrom však má dosti lidí pracujících v exaktních a technických oborech. V Nizozemsku v Eindhovenu a jeho okolí, kde je spousta velmi dobrých IT firem, se to prý hemží Aspergery.

Susan Boyle prodala již více než 19 miliónů alb. Video na YouTube, které jsem výše uvedl, má k dnešku již přes 238 miliónů shlédnutí. Susan Boyle se stala dolarovou multimilionářkou. Nadále však žije poměrně skromně. Prohlásila, že své peníze si obhospodařuje z velké části sama, že toto ženy dovedou nejlépe. :-) Dle mne je sympatická a chytrá žena.

Zdroje a související články a videa

Susan Boyle, Wikipedie česky
Susan Boyle, Wikipedie anglicky značně obsáhlejší text než v české wikipedii
Susan Boyle 11.4.2009 s českými titulky - stejné video, jako to, které jsem vložil výše, v horší kvalitě, ale s českými titulky. Vhodné pro ty, kteří neumí dostatečně dobře anglicky.
Duet Susan Boyle a Elaine Paige 13. prosince 2009
Susan Boyle - There is Something About Susan 2013 - Velmi zajímavé video. Susan Boyle měla štěstí, že se jí ujali schopní odborníci (například psychiatr a hudební manager) a pomohli jí.

Fotografie perexu: Susan Boyle v listopadu 2009, převzato z anglické wikipedie, autor: Deborah Wilbanks, CC BY-SA 3.0

Autor: Jaroslav Chudáček | neděle 4.8.2019 12:20 | karma článku: 32.74 | přečteno: 3144x

Další články blogera

Jaroslav Chudáček

Breaking News - Plavba svaté Gréty

Podávám zaručené a na webu dobře ověřitelné nejnovější zprávy z plavby Gréty Thunbergové do New Yorku.

19.8.2019 v 15:53 | Karma článku: 29.25 | Přečteno: 1189 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Nekonečné hierarchie Bohů Stvořitelů - 2. díl - Hierarchie

V tomto článku popisuji nutně existující nekonečnou hierarchie Bohů Stvořitelů a možné paralelní hierarchie Bohů Stvořitelů.

16.8.2019 v 19:20 | Karma článku: 15.30 | Přečteno: 267 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Nekonečné hierarchie Bohů Stvořitelů - 1. díl - Úvod

V sérii dvou článku chci dotáhnout do konce myšlenku, že svět nemohl vzniknout jen tak sám od sebe, ale musel být stvořen Bohem Stvořitelem.

16.8.2019 v 10:13 | Karma článku: 15.95 | Přečteno: 317 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Richard Mandelík

Letní slavnosti staré hudby 2019

Letos jubilejní dvacátý ročník, což důvod k neustálému slavení a radosti, neb co krásnějšího lze v horké a suché zemi české na přelomu července a srpna zažít.

20.8.2019 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 29 | Diskuse

Petr Čejka

Hudební narozeninové okénko - díl první

19.8.1945, 20.8.1948, 21.8.1951 - tři roky a den přesně od sebe dělí data narození třech rockových gigantů, legendárních hlasů hudebních dějin.

19.8.2019 v 18:20 | Karma článku: 6.04 | Přečteno: 167 | Diskuse

Eva Šamánková

Nutné lži

Tabáková farma a 60. léta v Severní Karolíně. Dvě mladé ženy z rozdílných konců společenského žebříčku. Pravda a spravedlnost na straně jedné, nastavený systém na straně druhé. Přichází čas nutných lží...

19.8.2019 v 17:45 | Karma článku: 5.72 | Přečteno: 191 | Diskuse

Karel Sýkora

Náhrobek matky, která zemřela při porodu svého dítěte

Náhrobek osmadvacetileté ženy jménem Maria Magdalena Langhans, manželky faráře z města Hindelbank ve Švýcarsku, která zemřela při porodu svého dítěte. Náhrobek vytvořil roku 1751 sochař Johann August Nahl z Berlína.

19.8.2019 v 8:47 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 |

Karel Sýkora

MyBible – biblický program pro Android

Říká se, že ty nejlepší věci jsou zadarmo. A to je i případ programu MyBible. Určitě je to nejlepší biblický program pro chytré telefony s operačním systémem Android.

19.8.2019 v 7:02 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 |
Počet článků 202 Celková karma 23.15 Průměrná čtenost 1173

Matematik, logik a informatik. Vystudoval na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy university v Praze (RNDr. a CSc.). Od roku 1977 žije v Nizozemsku. Zde pracoval ve výzkumu, jako docent informatiky na univerzitě a v softwarovém průmyslu.
Agnostik. Levicový liberál - liberál se sociálním cítěním v původním slova smyslu, tj. ne neomarxista, kam bohužel mnozí levicoví liberálové v posledních letech sklouzli.
Má rád hudbu, literaturu, filosofii, historii, vědu a sport. Mluví šesti jazyky a rád cestoval. Rád čte i píše.
Od listopadu 2012 starobní důchodce, který si - přiměřeně svému věku :-) - užívá života a dělá věci, na které dříve neměl dostatek času.
 

Locations of visitors to this page

 

Pokud chcete vidět seznam rubrik a další informace, tak níže klikněte na "+ více".

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz