Prší, prší, neleje, jen kape

20. 07. 2019 16:33:02
Nizozemsko je známé tím, že tu často prší. Díky tomu je tak zelené. Nizozemci jsou proslulí tím, že jsou šetrní. Říká se, že nizozemská šetrnost souvisí s tím, jak tu prší. Časté deště mají pozitivní důsledky na místní přírodu.

Ve známé české lidové písni se zpívá: "Prší, prší jen se leje, kam koníčci pojedeme? ..."

V provincii Jižní Holandsko, kde žiji, (obecně na západě Nizozemska) prší často, ale zpravidla neleje, jen kape nebo mrholí. Často je tu několik hodin, někdy i celý den, oblačno a nespadne ani kapka deště.

Kdysi jsem četl, že v Praze za předešlý rok spadlo více srážek než v Amsterdamu. Zlí jazykové tvrdí, že to nizozemské kapání a mrholení souvisí s nizozemskou šetrností, že si Nizozemci s tou trochou vody vystačí celý rok.

Když jsem se dnes ráno probudil, tak pohled z balkonu vypadal takto:

Z balkonu na druhé straně mého bytu to vypadalo podobně:


Tato zeleň se musí udržovat a to něco stojí. Nevím, jak je to s tím placením přesně. Vím však, že údržba zeleně v naší čtvrti se neplatí pouze z městských daní, ale vlastníci a pronájemci bytů a domů na ni (povinně) přispívají. Osobně platím 5 eur měsíčně. Není to moc a jsem rád, že žiji mezi zelení.
Obdobně je to s odvodňováním Holandska a udržování dobré kvality vody v Nizozemsku. I to něco stojí. Existují zde různé organizace (waterschappen) dle oblastí, které se o to starají. Je zde na to speciální daň "Waterschapbelastingen". Osobně platím waterschapbelastingen 216 eur ročně. To je poměrně dost, ale ty organizace se starají nejen o přečerpávání vody do kanálů a moře, vylepšování hrází atd., ale i například o kanalizaci. Toto vše jsou nesmírně důležité věci.
Systém daní a poplatků v Nizozemsku je složitý. Zpočátku jsem se tomu divil, než jsem si na to zvykl. Líbí se mi však, že na konkrétní infrastruktury a služby jsou speciální organizace a speciální daně. Takto je přehledné, kdo co dělá a kolik to občany stojí.

Podél nizozemského pobřeží Severního moře se táhnou duny, které jsou dobře udržované, zatravňované a částečně zalesňované, aby je vítr neodfoukl, moře se nevlilo do Holandska a "Holanďanům nenateklo do dřeváků". Hned za dunami se místy táhne úzké pásmo lesů a lesoparků, přerušované městy a vesnicemi. Mezi Rotterdamem a Haagem leží obrovská oblast skleníků na zeleninu. Tato oblast se nazývá Westland.

Když jsem se jednou během mrholení procházel v lesoparku kousek od moře, tak jsem se dal do řeči s jedním Holanďanem. Řekl jsem mu ten vtip, že zde často jen mrholí, protože Nizozemci jsou šetrní. Na to mi odpověděl, že to je jinak, že je správcem dun a že o tom něco ví. Velká část provincií Jižní a Severní Holandsko leží pod hladinou moře. Díky tomu je zde půda nasáklá vodou. Ta voda se zčásti pomocí kanálků a kanálů přečerpává a odvádí zpět do moře. Zčásti se ta voda vypařuje. Protože vodní pára je lehčí než vzduch, tak stoupá a "nadnáší" mraky. Takže tu tak často neleje, jen kape a mrholí.

Časté západní větry ty mraky odvanou do vnitrozemí. Takže Holanďani jsou šetrní, ale nejsou lakomí, dovedou být štědří a dopřejí srážky jiným. :-)

Místo, kde bydlím je zhruba 10 km od moře a 4 metry pod hladinou moře. Na stránkách www.overstroomik.nl (překlad www.buduzaplaven.nl) jsem vyplnil své poštovní směrovací číslo a dozvěděl jsem se, že místo, kde žiji se potopí maximálně 2 metry. Pravděpodobnost, že se to během života člověka stane je menší než 1 procento. Stát se to však může již zítra. Důležité jsou tyto rady: "V Tvé oblasti skoro nikdo nemůže včas místo opustit. Ostatní musí zůstat doma nebo hledat suché místo. V případě potopy rádia a internet (crisis.nl) radí, zda evakuovat nebo ne."
Naštěstí bydlím ve čtvrtém poschodí a doufám, že v případě povodně budova alespoň několik dní vydrží (je na pořádných pilířích) a nezřítí se.

V poledne byly stromy i auta dostatečně umyté, jihozápadní vítr mraky odvál a vysvitlo sluníčko. Jen pár kapek zůstalo na listech stromů.

Takováto zelená a modrá obloha se mi velmi líbí. :-)

Přeji vám milí čtenáři příjemný víkend, aby u vás v noci trochu zapršelo a přes den svítilo sluníčko.

Autor: Jaroslav Chudáček | sobota 20.7.2019 16:33 | karma článku: 24.07 | přečteno: 435x

Další články blogera

Jaroslav Chudáček

Breaking News - Plavba svaté Gréty

Podávám zaručené a na webu dobře ověřitelné nejnovější zprávy z plavby Gréty Thunbergové do New Yorku.

19.8.2019 v 15:53 | Karma článku: 29.25 | Přečteno: 1189 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Nekonečné hierarchie Bohů Stvořitelů - 2. díl - Hierarchie

V tomto článku popisuji nutně existující nekonečnou hierarchie Bohů Stvořitelů a možné paralelní hierarchie Bohů Stvořitelů.

16.8.2019 v 19:20 | Karma článku: 15.30 | Přečteno: 267 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Nekonečné hierarchie Bohů Stvořitelů - 1. díl - Úvod

V sérii dvou článku chci dotáhnout do konce myšlenku, že svět nemohl vzniknout jen tak sám od sebe, ale musel být stvořen Bohem Stvořitelem.

16.8.2019 v 10:13 | Karma článku: 15.95 | Přečteno: 317 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Skotská zpěvačka Susan Boyle

V sobotu 11. dubna 2009 se Susan Boyle zúčastnila soutěže Britain Got Talent, měla obrovský úspěch a během dne se stala světově známou zpěvačkou.

4.8.2019 v 12:20 | Karma článku: 32.74 | Přečteno: 3144 | Diskuse

Další články z rubriky Fotoblogy

Dana Adámková

Výstava panenek

V naší obci se každý rok, pořádá výstava mečíků od naších pěstitelů. V záplavě nádherných rostlin, bylo těžké, označit tu nejkrásnější. Mě zaujala výstava panenek. Celá výstava byla moc hezky aranžovaná a organizovaná.

19.8.2019 v 13:34 | Karma článku: 15.57 | Přečteno: 217 | Diskuse

Pavel Vrba

V čase vrátil jsem se o 74 let zpět

Někdo sice může namítnout, že by se člověk neměl vracet do minulosti, nýbrž by měl nakukovat především do budoucnosti. Je to však pravda jen na půl. Nakonec, vše co prožíváme a jak na vše nazíráme, je kaleno historií.

19.8.2019 v 11:30 | Karma článku: 13.83 | Přečteno: 404 | Diskuse

Jana Klenorová

Mezipřistání na Marsu

Nejdřív nebylo jasné, kde to jsme. Vypadalo to na mezipřistání na Marsu, a kdoví... kde jsme to vlastně byli!

19.8.2019 v 10:31 | Karma článku: 11.05 | Přečteno: 250 | Diskuse

Veronika Foglová

Rostou!

Dneska jsme měli takové rodinné houbaření, z něhož Vám nabízím pár snímků. Houby opravdu rostou, za což jsem moc ráda, a doufám, že to vydrží hodně dlouho.

18.8.2019 v 22:15 | Karma článku: 16.19 | Přečteno: 316 | Diskuse

Martina Moudrá

Ze zápraží, jen tak pro radost (fotoblog)

Pár fotek z venkovského zápraží pro chvíle pohody v nedělní podvečer, s přáním příjemného zbytku léta :)

18.8.2019 v 17:57 | Karma článku: 27.82 | Přečteno: 422 | Diskuse
Počet článků 202 Celková karma 23.30 Průměrná čtenost 1173

Matematik, logik a informatik. Vystudoval na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy university v Praze (RNDr. a CSc.). Od roku 1977 žije v Nizozemsku. Zde pracoval ve výzkumu, jako docent informatiky na univerzitě a v softwarovém průmyslu.
Agnostik. Levicový liberál - liberál se sociálním cítěním v původním slova smyslu, tj. ne neomarxista, kam bohužel mnozí levicoví liberálové v posledních letech sklouzli.
Má rád hudbu, literaturu, filosofii, historii, vědu a sport. Mluví šesti jazyky a rád cestoval. Rád čte i píše.
Od listopadu 2012 starobní důchodce, který si - přiměřeně svému věku :-) - užívá života a dělá věci, na které dříve neměl dostatek času.
 

Locations of visitors to this page

 

Pokud chcete vidět seznam rubrik a další informace, tak níže klikněte na "+ více".

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz