Telenovela brexit pokračuje

11. 04. 2019 7:55:51
V noci na dnešek se představitelé EU v Bruselu dohodli, že se brexit odkládá do 31. října tohoto roku.

Dle této dohody Spojené království může EU opustit i dříve, pokud schválí brexitovou dohodu. Též může svůj odchod zrušit.

V UK tedy musí proběhnut volby do Evropského parlamentu. Následující citát Tuska mi připomíná výroky komunistů z dob RVHP o bratrské spolupráci.

„Británie bude dál upřímně spolupracovat jako plnoprávný členský stát se všemi právy a jako blízký přítel a důvěryhodný spojenec,“ dodal Tusk.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/tusk-mayova-brexit-eu-evropska-unie-odchod.A190411_020401_zahranicni_jadv

Politici mi poslední dobou často připadají jako komedianti a klauni. To je vidět na jejich chování i na jejich fotkách. Čtenáři, kteří zažili rok 1968, si jistě stále dobře pamatují, jak se pěkně dovedli objímat a líbat kovaný komunista RSDr. Alexander Dubček (který jen proto, že něco vágně sliboval, i když pak zradil, byl v Československu oblíben) a předseda nejvyššího sovětu SSSR Leonid Brežněv. Dokonce i na podzim roku 1968 po okupaci Československa vojsky Varšavského paktu se Dubček a Brežněv objali a líbali. Dubček při tom zamilovaně přivíral oči.

Členové dolní komory britského parlamentu nedávno zamítli osm variant brexitu. Též již třikrát zamítli dohodu o brexitu, kterou s EU vyjednala Theresa Mayová. Nevím, co a jak by se mělo změnit, aby britský parlament schválil dohodu o brexitu, která by pro EU byla přijatelná.

Francouzského prezidenta Emmanuela Macrona rád nemám. Pracoval pro banky, pak byl členem francouzské socialistické strany, pak založil vlastní stranu Vpřed. Ačkoliv ve Francii pořádek a prosperita není, tak se Macron chová jako novodobý Napoleon, který by tentokrát především s Německem rád spoluvládl Evropě. Doufal jsem však, že jak několikrát naznačil, trapné prodlužování brexitu zamítne. Neudělal to. Na této fotce vidíme jeho fotku s Theresou Mayovou včera v Bruselu, kde k sobě tisknou své nosánky a zamilovaně přivírají oči.

Dodatek 9:50 - Závěry

Současná byrokratická EU, která se členským zemím míchá do věcí, které by měly zůstat v jejich kompetenci, se mi nelíbí. Mnoha Britům se proto také nelíbí. Mám však dojem, že Britové nejsou schopni pochopit a akceptovat, že když EU opustí, tak ztratí i některé výhody členství v EU.

Problém je též Irsko. Irská republika je členem a zůstává členem EU. Mnoha Britům se nelíbí, že když UK z EU vystoupí, pak se hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem stane hranicí mezi UK a EU, což bude mít pro Iry důsledky.

Osobně si myslím, že k brexitu možná ani nedojde.

Též si myslím, že UK se během několika desetiletí rozpadne, že Skotsko a Severní Irsko UK opustí. Kdysi mocné Britské impérium se rozpadá již sto let. V tomto století se jeho rozpad, a právem, dokončí. Doby, kdy Britové diktovali jiným velkým národům (například Indii a Číně) svou moc, skončily.

EU je mnohem větší a mocnější než UK. Nebude tedy dle přáni UK-áků skákat. Navíc UK-áci se nedovedou shodnout sami mezi sebou na tom, co vlastně chtějí.

Slovo UK-áci nemyslím nijak negativně. Jen se snažím vyjadřovat přesně. Severní Irové nežijí na ostrově Great Britain, tudíž striktně vzato nejsou Britové, i když se slovo Britové často tak používá, tj. včetně Severních Irů. Podobně se mi nelíbí, když se slovo Čech používá i pro Moravany a Slezany. Není to přesné a říká to něco o nevědomosti a nadutosti některých obyvatel Čech.

Související články

Zatmění Měsíce, rudý Měsíc a brexit

Theresa Mayová přijela žebrat do Nizozemska

Teresa Mayová a brexit

Brexit nebo remain, jak to půjde dál? Zde jsem se asi mýlil. Ale kdoví, jak to dopadne.

Autor: Jaroslav Chudáček | čtvrtek 11.4.2019 7:55 | karma článku: 18.51 | přečteno: 236x

Další články blogera

Jaroslav Chudáček

Svátek jara - Winie Wienie

Velikonoční pondělí je především svátek jara. Barví se vajíčka, lidé se navštěvují a navzájem pohošťují. V Nizozemsku rodiče malovaná vajíčka schovávají na zahradě, kde je pak děti hledají.

22.4.2019 v 8:30 | Karma článku: 17.21 | Přečteno: 185 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Jsou Velikonoce a jaro je již v plné síle

Letošní Velikonoce jsou později než obvykle. Datum velikonoční neděle se může lišit mezi jednotlivými roky až o více než jeden měsíc (od 22. března do 25. dubna). V Nizozemsku stejně jako v Česku je nyní jaro již v plné síle.

20.4.2019 v 12:15 | Karma článku: 16.67 | Přečteno: 168 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Pro své štěstí musí člověk něco udělat

Mnozí lidé jsou zpravidla šťastní. Někteří však jen někdy, jiní málokdy a další skoro nikdy. V článku prezentuji pár základních pravidel, které je třeba dodržovat, aby člověk byl šťastný.

7.4.2019 v 18:13 | Karma článku: 25.42 | Přečteno: 545 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Milan Šarapatka

Pirát zůstane pirátem aneb, přece jim to nehodíme!

Pirátské strany je v poslední době plno. Ve Sněmovně, na náměstích, v novinách. Měli se stát novým větrem v české politice. Skutek ale utek. Místo toho loupí a lumpačí stejně tak jako jejich dávní předchůdci.

24.5.2019 v 21:38 | Karma článku: 29.60 | Přečteno: 648 | Diskuse

Rostislav Szeruda

Potřebujeme novou silnou pravicovou stranu

Patřím do generace, která zažila vládu jedné strany. Mám pocit, že se ta doba vrací zpět. Stran máme sice na pohled hodně, ale jako by se posouvaly na jednu hromadu, která pro mne osobně nevoní. Chtělo by to čerstvý vítr.

24.5.2019 v 19:27 | Karma článku: 21.43 | Přečteno: 288 | Diskuse

Robert Brinda

Nejen eurovolby.

Myslím, že to platí o každých volbách. od toho, co si v restauraci zvolíte k obědu, po toho, koho zvolíte v eurovolbách.

24.5.2019 v 16:36 | Karma článku: 5.23 | Přečteno: 84 | Diskuse

Jan Dvořák

Komupak na pět let nadělíme bruselský "zaopatřovák"?

Doba nesmírně zdrsněla. Volby už za svátek nepovažujeme. Pokud k nim vůbec chodíme – pak muži nepřijdou v oblecích s pečlivě sladěnou vázankou, a ženy se jako na přehlídkové molo nevystrojí. Existují výjimky?

24.5.2019 v 16:17 | Karma článku: 8.94 | Přečteno: 161 | Diskuse

Miroslav Návrat

2019: Koho budu volit v evropských volbách a proč?

U nás Piráty. Jinde bych většinou volil ALDE. Za předsedu Evropské komise bych chtěl spíše sociálního demokrata Timmermanse než lidovce Webera.

24.5.2019 v 15:24 | Karma článku: 6.06 | Přečteno: 364 | Diskuse
Počet článků 195 Celková karma 20.99 Průměrná čtenost 1177

Matematik, logik a informatik. Vystudoval na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy university v Praze (RNDr. a CSc.). Od roku 1977 žije v Nizozemsku. Zde pracoval ve výzkumu, jako docent informatiky na univerzitě a v softwarovém průmyslu.
Agnostik. Levicový liberál - liberál se sociálním cítěním v původním slova smyslu, tj. ne neomarxista, kam bohužel mnozí levicoví liberálové v posledních letech sklouzli.
Má rád hudbu, literaturu, filosofii, historii, vědu a sport. Mluví šesti jazyky a rád cestoval. Rád čte i píše.
Od listopadu 2012 starobní důchodce, který si - přiměřeně svému věku :-) - užívá života a dělá věci, na které dříve neměl dostatek času.
 

Locations of visitors to this page

 

Pokud chcete vidět seznam rubrik a další informace, tak níže klikněte na "+ více".

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz