Pro své štěstí musí člověk něco udělat

7. 04. 2019 18:13:26
Mnozí lidé jsou zpravidla šťastní. Někteří však jen někdy, jiní málokdy a další skoro nikdy. V článku prezentuji pár základních pravidel, které je třeba dodržovat, aby člověk byl šťastný.

Pour être heureux il faut décider de l'être

Ve francouzštině existuje krásný a moudrý výrok: "Pour être heureux il faut décider de l'être." Volný překlad do češtiny: K tomu, aby člověk byl šťastný, je třeba, aby se rozhodl, že bude šťastný.

Dítě, které žije v rodině a prostředí, které ho miluje, to má celkem snadné. Pokud nemá těžkou povahu, tak je zpravidla šťastné.

Dospívající a dospělý člověk si však musí zavčas uvědomit, že o to, aby byl šťastný, se musí postarat sám. Předně se tedy musí rozhodnut, že chce a že bude šťastný. Toto je nutná, ale ne postačující podmínka.

Pak musí vynaložit úsilí k tomu, aby mohl být a byl šťastný. Musí jisté věci dělat, jisté nedělat a jistých věcí a lidí si raději ani nevšímat, nejlépe se jim vyhnout. K tomu správnému konání patří (možná především) správné myšlení. Tyto věci jsou hodně individuální, ale přesto existuje pár obecných pravidel:

 1. Dělat, co Tě baví. Být si však vědom toho, že pro to, abys mohl dělat, co Tě baví, je někdy třeba i něco obětovat. Naučit se rozhodovat a být si vědom toho a akceptovat, že člověk nemůže mít vždy vše. To však neznamená, že člověk musí být přehnaně skromný. Každá volba má své výhody, ale často i nevýhody.
 2. Umět říkat ne. Toto je moc důležité. V české (a nejen české) kultuře, kde bývalo až přehnaně zvykem poslouchat často autoritativní rodiče, učitele, pány atd., je toto myslím stále problém.
 3. Být tolerantní, avšak nebýt hlupák a netolerovat vše.
 4. Vybrat si vhodného partnera. Lidé se někdy vymlouvají, že se v partnerovi zklamali. Často to však byla jejich chyba, že když se zamilovali (lépe řečeno pod vlivem hormonů pobláznili) nebyli ochotni a schopni se na budoucího partnera podívat střízlivýma očima. Toto je problém skoro všude na světě.
 5. Z minulosti se poučit, ale příliš se jí dále nezabývat. Vzpomínat na špatné zážitky zabírá jen čas a ubírá člověku energii.
  Snadné to však není. Potlačovat staré špatné zážitky a negativní emoce z nich vzniklé zdravé není. Proto je třeba nejprve je nechat vyjít na povrch a bez zbytečných přehnaných emocí se na ně podívat. Pak si říct: je to minulost a vynasnažím se, abych něco podobného už nezažil.
 6. Být pozitivní. Pozitivní myšlení nezmůže vše, ale hodně může pomoci.
 7. Být realista. Není vždy snadné odhadnout, co je realistické, pak je dle mne lepší být umírněný optimista než velký pesimista.
 8. Mít se rád, mít rád svou rodinu, své příbuzné a společnost, vlastně celý svět. To však neznamená, že člověk nesmí být k někomu (včetně sebe) a něčemu někdy kritický. Pokud někomu vadí, že se máte rád, tak se s ním pokud možno už dále nestýkejte.
 9. Být sám sebou a neohlížet se moc na názory jiných lidí. V případě, že Vás někdo věcně kritizuje, tak se však zamyslete nad tím, zda nemá pravdu.
 10. Být trpělivý a nesnažit se věci lámat přes koleno. Nesnažit se o nemožné. Snažit se zavčas odhadnout, co je a co není možné. To však bohužel není vždy snadné. Někdy tedy musíme riskovat, že se něco nepovede.
 11. Trocha sebediscipliny a discipliny nikoho nezabije. Toto je však velmi individuální. Některým lidem vyhovuje poměrně velká disciplína a sebedisciplina. Jiní mají rádi větší volnost a žijí spíše dle svých momentálních nálad. Zlatá střední cesta, zde kombinace obou metod, je asi nejlepší.
 12. Radovat se ze života. Často se smát. Šťastní lidé jsou oblíbení a ostatní se k nim zpravidal chovají pěkně.

Que Sera, Sera - Co bude, to bude

Jedna z častých chyb, kterou mnozí dělají je, že se až příliš strachují a zabývají se tím, co bude, zda se budou mít dobře, zda budou šťastni, zda jejich blízcí budou šťastni, zda jejich země bude prosperovat, zda svět nespěje do záhuby atd. Nepropaguji lhostejnost k budoucnosti, ale jisté umírněné pohodářství není na škodu. Moc se mi líbí následující píseň:

Doris Day (artistické jméno zpěvačky a herečky Doris Mary Kappelhoff) je rozená pohodářka. Ještě žije a vypadá stále dobře (na to, že jí je 96 let), viz

Dodatek 21. května 2019

Doris Day zemřela 13. května 2019 na zápal plic. Čest její památce a ať odpočívá v pokoji.

Autor: Jaroslav Chudáček | neděle 7.4.2019 18:13 | karma článku: 25.42 | přečteno: 545x

Další články blogera

Jaroslav Chudáček

Svátek jara - Winie Wienie

Velikonoční pondělí je především svátek jara. Barví se vajíčka, lidé se navštěvují a navzájem pohošťují. V Nizozemsku rodiče malovaná vajíčka schovávají na zahradě, kde je pak děti hledají.

22.4.2019 v 8:30 | Karma článku: 17.21 | Přečteno: 185 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Jsou Velikonoce a jaro je již v plné síle

Letošní Velikonoce jsou později než obvykle. Datum velikonoční neděle se může lišit mezi jednotlivými roky až o více než jeden měsíc (od 22. března do 25. dubna). V Nizozemsku stejně jako v Česku je nyní jaro již v plné síle.

20.4.2019 v 12:15 | Karma článku: 16.67 | Přečteno: 168 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Telenovela brexit pokračuje

V noci na dnešek se představitelé EU v Bruselu dohodli, že se brexit odkládá do 31. října tohoto roku.

11.4.2019 v 7:55 | Karma článku: 18.51 | Přečteno: 236 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Miroslav Gruner

Racionální vysvětlení, proč prý je logické ženám platit o trochu míň.

S pointou neotálím: Protože se zjistilo, vědecky ;-) , že ženám se pracuje v chladu hůř než mužům , tudíž je potřeba pro ně víc topit, aby podaly výkon. A údajně se jim hůř pracuje i v nadměrném teple. Ale jsou i jiné vážné důvody

24.5.2019 v 20:45 | Karma článku: 8.70 | Přečteno: 249 | Diskuse

Jan Ziegler

Toho pána pozdrav, ten je od dráhy a kriminálníci na železnici

Starý pan Šultés dělal výpravčího v Brně – Králově Poli, pocházel ze staré ajznboňácké školy a nenáviděl komunisty i proto, že jeho rodině sebrali hospodu. Já měl štěstí, že mě zaučoval na praxi.

24.5.2019 v 18:13 | Karma článku: 22.24 | Přečteno: 524 | Diskuse

Karel Trčálek

Podle J. Ovčáčka není lhář M. Zeman, ale Z. Šarapatka. Čekal někdo něco jiného?

Prohlášení tzv.prezidentova mluvčího J. Ovčáčka k případu pana Z. Šarapatky na Ovčáčkově twiteru je nádhernou ukázkou hradního lhaní. Kdo to má vlastně zapotřebí?

24.5.2019 v 17:38 | Karma článku: 23.55 | Přečteno: 391 | Diskuse

Jiří Turner

Nejsem přeci žádný deviant, když mám rád dvanáctky, to je snad v mém věku normální

Přeci není žádnou deviací trochu si na stará kolena užít. Lehké typy mě vzrušovaly v době, když jsem z toho ještě neměl rozum. Dospělý muž by neměl mít zbytečné zábrany a v klidu by se měl oddat svým choutkám a vášním.

24.5.2019 v 17:34 | Karma článku: 11.27 | Přečteno: 449 | Diskuse

Jan Machač

Drzost a lži ekoaktivistů neznají mezí

Velmi mě pobavil článek šéfa Hnutí Duha pana Koželouha v Lidovkách s titulkem „Energetika v obležení Tykačem“. Pan Koželouh v něm krásně odkopal myšlení a metody ekoaktivistů.

24.5.2019 v 16:49 | Karma článku: 34.28 | Přečteno: 974 | Diskuse
Počet článků 195 Celková karma 20.99 Průměrná čtenost 1177

Matematik, logik a informatik. Vystudoval na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy university v Praze (RNDr. a CSc.). Od roku 1977 žije v Nizozemsku. Zde pracoval ve výzkumu, jako docent informatiky na univerzitě a v softwarovém průmyslu.
Agnostik. Levicový liberál - liberál se sociálním cítěním v původním slova smyslu, tj. ne neomarxista, kam bohužel mnozí levicoví liberálové v posledních letech sklouzli.
Má rád hudbu, literaturu, filosofii, historii, vědu a sport. Mluví šesti jazyky a rád cestoval. Rád čte i píše.
Od listopadu 2012 starobní důchodce, který si - přiměřeně svému věku :-) - užívá života a dělá věci, na které dříve neměl dostatek času.
 

Locations of visitors to this page

 

Pokud chcete vidět seznam rubrik a další informace, tak níže klikněte na "+ více".

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz