Ashlee Vance: Elon Musk - Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti

3. 03. 2019 22:37:53
Recenze knihy o vizionáři Elonu Muskovi a jeho firmách. Ashlee Vance ji napsal na základě svých rozhovorů s Elonem Muskem, jeho spolupracovníky, přáteli a rodinnými příslušníky.

Kniha popisuje osobní i pracovní život Elona Muska od jeho dětství v Jihoafrické republice, jeho osobní i podnikatelské úspěchy i neúspěchy až do roku 2015, kdy kniha vyšla.

Autorovi dlouho trvalo, než se mu podařilo získat povolení Elona Muska k rozhovorům s ním, jeho přáteli a kolegy. Nakonec však Elon svolil, když získal dojem, že Ashle Vance je otevřený a alespoň trochu chápe Muskovu motivaci a jeho plány. Kniha však není Elonem Muskem autorizovaná. Ashlee Vance si vymohl, že napíše vlastní knihu a dá do ní jen to, co on sám uzná za vhodné. Kniha je napsána na základě rozhovorů Vance s Elonem Muskem a tři sta jeho kolegů, členů rodiny, přátel i kritiků.

Cituji z přebalu knihy:
"Elon Musk bývá označován za největšího inovátora současnosti, podnikatelského génia velikosti Steva Jobse. Také za workoholika, nesnesitelného egocentrika a podivína. Především je ale Musk technologickým vizionářem, který mění science fiction v realitu: jeho atraktivní elektrické vozy Tesla ukazují budoucnost automobilů, SpaceX létá pro NASA na oběžnou dráhu a chystá se na Mars. Třetí Muskova společnost SolarCity přivedla miliony Američanů ke sluneční energii."

Uvádím citaci z knihy, která objasňuje duši inovátora Elona Muska:

"Po návštěvě Musk Landu se mi začalo vyjasňovat, jak tohle všechno Musk dokázal. Jeho vize „dopravit člověka na Mars“ možná někomu připadne přehnaná, bláznivá, ale Muskovi poskytla jedinečnou výzvu pro všechny jeho podniky. Je to konečný cíl, který vytváří sjednocující princip nad vším, co dělá. Zaměstnanci všech tří společností (Tesla, SpaceX a Solar City - poznámka autora blogu) si jsou tohoto principu vědomi a vědí také, že se snaží den co den dosáhnout nedosažitelného. Když Musk stanoví nerealistické cíle, když lidem nadává a dře z nich kůži, bere se to – do jisté míry – jako součást projektu Mars. Někteří zaměstnanci ho za to zbožňují. Jiní ho kvůli tomu nesnášejí, ale z čirého respektu k jeho osobě a jeho poslání také zachovávají loajalitu. Musk má něco, co mnoho podnikatelů v Silicon Valley postrádá – smysluplný pohled na svět. Je to génius posedlý největším cílem, který si kdy kdo vymyslel. Není ani tak podnikatel honící se za větším bohatstvím jako spíš generál ženoucí své šiky za vítězstvím. Zatímco Mark Zuckerberg vám chce pomáhat sdílet s přáteli fotky vašich dětí, Musk chce... hmm... zachránit lidskou rasu před sebezničením nebo vyhynutím."

Kniha vyšla v roce 2015. Nepopisuje tedy úspěchy a těžkosti firem Elona Muska v posledních čtyřech letech. Poslední velký úspěch Muskovy firmy SpaceX bylo spojení jeho kosmické lodi Crew Dragon s mezinárodní vesmírnou stanicí ISS, které proběhlo dnes 3. března 2019. Viz o tom článek na Technetu Kosmická loď Crew Dragon soukromé americké společnosti SpaceX se po zhruba 27 hodinách letu úspěšně spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí.

Můj osobní závěr o knize a o Elonu Muskovi

Kniha se mi moc líbí. Je napínavá a zasvěceně podává informace o Elonu Muskovi a jeho firmách.
Co se samotného Elona Muska týče, tak mnoho lidí je jeho obdivovateli a fandy. Někteří jej však rádi nemají a považují jej za kontroverzní osobu. Jisté je to, že

  • Některé časové plány Muskových firem byly velmi ambiciózní a na první pohled nesplnitelné. Musk se však vždy hájil tím, že ač později vždy splnil, co slíbil.
  • Cesta lidí na Mars a vybudování tam lidské kolonie, ještě k tomu v tak blízkém termínu, je velikášský plán. Ale kdoví, někdy k tomu možná dojde.

Osobně patřím k Muskovým (ne však zcela nekritickým) fandům. Líbí se mi na něm, že je vizionář a inovátor, který se snaží vyrobit fantastické produkty. Při řešení problémů, když někdo tvrdí, že něco nejde, tak se snaží jít do nejhlubší fyzikální podstaty věci.

Mne osobně na něm zarazilo jen pár věcí, například:

  1. Elon Musk žije sedm dní v týdnu a mnoho hodin denně prací. Na osobní život neměl a stále nemá skoro žádný čas. Dobrý manažer se zpravidla vyznačuje mimo jiné tím, že práci umí delegovat a strukturálně sám nepracuje více než 5 dní v týdnu a řekněme 45 hodin týdně. Toto není případ Elona Muska. Dovedl si však vybudovat bezvadné týmy vynikajících odborníků a zvládá řídit několik firem najednou.
  2. Co se kolonizace Marsu jako možné záchrany lidstva pro případ katastrofy na Zemi týče, tak si myslím, že pokud lidstvo na Zemi zahyne, tak to bude spíš vlastní vinou než nějakou například kosmickou katastrofou. Jelikož by na Mars odletěli lidi ze Země, tak by se tam asi také přinesli všechna rizika, která mohou být způsobena člověkem. Ale kdoví, na Mars by se přestěhovali jen určití lidé, kteří mají odvahu, disciplínu a touhu po poznávání. Marc Twain kdysi řekl, že Kalifornie je krásná země, protože všichni líní a hloupí zůstali doma (čímž pochopitelně neřekl, že všichni lidé, kteří zůstali doma, nutně musí být líní a hloupí). Možná časem obyvatelé Marsu budou totéž říkat o Marsu: Na Marsu je krásně, protože všichni líní a hloupí zůstali na Zemi. :-)

Knihu všem vřele doporučuj. Především zájemcům o vědu a techniku, ale i technickým laikům. Ti pak musí velmi technické části přeskakovat. Seznámení se s trochou techniky nikomu neuškodí a v knize mohou nahlédnout do myšlení techniků a do toho, jak vznikly a byly vedeny Muskovy firmy. Osobní Muskův život je také nesmírně zajímavý, v knize je o něm něco napsáno, ten zde však rozebírat nechci.

Základní údaje o knize

Autor: Ashlee Vance
Název: Elon Musk - Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti
Původní název: Elon Musk: Tesla, SpaceX and the Quest for a Fantastic Future
Překlad: Eva Nevrlá
Rok vydání: 2015
Vydal: Jan Melvin publishing, edice Hvězdy, kniha 399 Kč., e-kniha 299 Kč.
ISBN:
978-80-87270-77-6

Dodatek 4. března 2019 10:30 - Ohlas knihy ve světě

Kniha byla v roce 2015 dlouho jedna z nejvíce prodávaných knih a byla přeložena do 40 jazyků.
"It was declared one of the best books of 2015 by The Wall Street Journal, NPR, Amazon.com, Fast Company and Audible.The book spent several months onThe New York Times best-seller list and has been a best-seller throughout the world. It has been translated into 40 languages." Zdroj Wikipedie.

Dodatek 4. března 2019, 14:20
K perexu a do článku jsem vložil fotografii Elona Muska na 2015 Annual Tesla Motors Meeting, autorem fotky je Steve Juvertson, CC BY 2.0, fotku jsem převzal z Wikipedie.

Autor: Jaroslav Chudáček | neděle 3.3.2019 22:37 | karma článku: 24.39 | přečteno: 336x

Další články blogera

Jaroslav Chudáček

Svátek jara - Winie Wienie

Velikonoční pondělí je především svátek jara. Barví se vajíčka, lidé se navštěvují a navzájem pohošťují. V Nizozemsku rodiče malovaná vajíčka schovávají na zahradě, kde je pak děti hledají.

22.4.2019 v 8:30 | Karma článku: 18.32 | Přečteno: 197 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Jsou Velikonoce a jaro je již v plné síle

Letošní Velikonoce jsou později než obvykle. Datum velikonoční neděle se může lišit mezi jednotlivými roky až o více než jeden měsíc (od 22. března do 25. dubna). V Nizozemsku stejně jako v Česku je nyní jaro již v plné síle.

20.4.2019 v 12:15 | Karma článku: 17.58 | Přečteno: 176 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Telenovela brexit pokračuje

V noci na dnešek se představitelé EU v Bruselu dohodli, že se brexit odkládá do 31. října tohoto roku.

11.4.2019 v 7:55 | Karma článku: 19.13 | Přečteno: 244 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Pro své štěstí musí člověk něco udělat

Mnozí lidé jsou zpravidla šťastní. Někteří však jen někdy, jiní málokdy a další skoro nikdy. V článku prezentuji pár základních pravidel, které je třeba dodržovat, aby člověk byl šťastný.

7.4.2019 v 18:13 | Karma článku: 25.80 | Přečteno: 561 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Mýty kolem jaderné energetiky - škody, které může způsobit zemětřesení

Jak jsou vlastně zajištěné elektrárny proti zemětřesení? Mohou se poškodit pohybem zemské kůry? (délka blogu 10 min.)

24.6.2019 v 8:00 | Karma článku: 24.34 | Přečteno: 439 | Diskuse

Julius Maksa

Vítr na Zemi i na jiných planetách.

O větru bylo napsáno mnoho knih vědeckých i nevědeckých. Většinou se uvádí, že hlavní zdroj větru je tepelná energie pocházející ze slunce. Je tato teorie pravdivá? Na tuto a jiné otázky se pokusím odpovědět.

23.6.2019 v 21:43 | Karma článku: 4.06 | Přečteno: 175 | Diskuse

Dana Tenzler

Hyalitové sklo

Co je to vlastně hyalitové sklo? Dávná historie dnes už nepříliš rozšířeného druhu černého skla. Na dnešní poměry je jeho výroba příliš drahá. (délka blogu 10 min.)

20.6.2019 v 8:00 | Karma článku: 25.30 | Přečteno: 556 | Diskuse

Zdenek Slanina

Hniloba akademických nepřístojností : Po AVČR, ZČU, UK, atd. apod., se provalila i na UPOL

Hniloba akademických nepřístojností sice začala takříkajíc od hlavy, tedy v Akademii. Ale nyní vzkvétá na dalších vědeckých a vzdělávacích institucích. Čerstvě se, po více jak dekádě tutlání, provalila i na olomoucké univerzitě.

19.6.2019 v 15:33 | Karma článku: 25.96 | Přečteno: 4578 |

Libor Čermák

V souhvězdí Skopce objeveny dvě blízké a možná i obyvatelné planety

V uplynulých dnech mne hned 2 x potěšil internetový zpravodaj exoplanety.cz. Jednak podpořil mou 9 let starou hypotézu a pak informoval o objevu dvou nově objevených blízkých planet v jednom systému, které jsou v zóně života.

19.6.2019 v 12:42 | Karma článku: 14.09 | Přečteno: 385 |
Počet článků 195 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1179

Matematik, logik a informatik. Vystudoval na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy university v Praze (RNDr. a CSc.). Od roku 1977 žije v Nizozemsku. Zde pracoval ve výzkumu, jako docent informatiky na univerzitě a v softwarovém průmyslu.
Agnostik. Levicový liberál - liberál se sociálním cítěním v původním slova smyslu, tj. ne neomarxista, kam bohužel mnozí levicoví liberálové v posledních letech sklouzli.
Má rád hudbu, literaturu, filosofii, historii, vědu a sport. Mluví šesti jazyky a rád cestoval. Rád čte i píše.
Od listopadu 2012 starobní důchodce, který si - přiměřeně svému věku :-) - užívá života a dělá věci, na které dříve neměl dostatek času.
 

Locations of visitors to this page

 

Pokud chcete vidět seznam rubrik a další informace, tak níže klikněte na "+ více".

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz