Zatmění Měsíce, rudý Měsíc a brexit

21. 01. 2019 21:33:21
Dnes (21. ledna 2019) proběhlo úplné zatmění Měsíce. Zmíníme i souvislosti tohoto jevu s dnes projednávaným brexitem v britském parlamentu.

Zatmění Měsíce

V Nizozemsku dnes úplné zatmění Měsíce proběhlo od 5:41 do 6:43. Během totálního zatmění je Měsíc přece jen trochu vidět. Skrze atmosféru Země dopadne na Měsíc trochu slunečního světla. To světlo však má oranžočervenou barvu. Díky tomu pak má pro nás na Zemi Měsíce také oranžočervenou barvu, stejně takovou jakou má zapadající Slunce, jehož světlo musí též urazit dlouhou cestu skrze zemskou atmosféru a při jeho vstupu do zemské atmosféry dochází k lomu světla.

Ráno, v době zatmění jsem tvrdě spal. Zatmění Slunce a Měsíce jsem již několikrát viděl a nepovažuji je za něco velmi zajímavého, byť úplná zatmění nejsou tak často. Za nejhezčí vzpomínku na zatmění považuji zatmění Slunce, které kdysi proběho v Nizozemsku téměř v pravé poledne a ptáci během něj "šli spát".

Dnes večer jsem si všiml, že vycházející Měsíc v úplňku je oranžočervený. Nemyslím si, že takto oranžočervený byl kvůli doznívajícímu zatmění. Bylo to jen tím, že Měsíc právě vycházel. Barevně se Měsíc však dosti podobal oranžočervenému Měsíci během zatmění, jak jsem to viděl v novinách na fotkách.

Obrovský dopad tohoto zatmění na UK :-)

Jak víme dobře z minulosti, jevy na obloze mají vliv na dění na Zemi a někdy je možno dokonce pomocí nich předvídat důležité události. Stejně tak tomu je i v tomto případě. :-)

Theresa Mayová poslancům dnes oznámila, že odmítá druhé referendum o brexitu a nemíní brexit odkládat. V britské dolní sněmovně se dnes poslanci dále vesele hádali. Viz Druhé referendum ani odklad brexitu nebudou vzkázala poslancům Mayová. Zaujalo mne, že poslanci se navzdory neshodám oslovují velice zdvořile "honorable gentleman".

Oranžočervený Měsíc se někdy nazývá rudý Měsíc nebo dokonce krvavý Měsíc. Doufejme, že v Británii se v důsledku tohoto zatmění Měsíce nedostane k moci labourista Jeremy Corbyn, v některých otázkách jsou jeho názory blízké názorům komunistů.

Před sto lety Británie ještě byla obrovská říše a velmoc. Během sta let ztratila kolonie a moc ve světě. Upřímně řečeno by mne nepřekvapilo, kdyby se během příštích deseti let Spojené království (UK) rozpadlo: Severní Irsko se spojilo s Irskou republikou (dle mne by toto pro obě strany bylo nejlepší), která je a chce zůstat v EU, a Skotsko z UK vystoupilo a na rozdíl od zbytku UK zůstalo v EU. Avšak kdoví, třeba nakonec ani k brexitu nedojde. Ani to nevylučuji.

Problémem Britů s brexitem je, že jsou v podstatě tři možnosti: měkký brexit dohodou, tvrdý brexit bez dohody a zůstat v EU (remain). Pro každou z těchto tří možností je dost poslanců a také dost voličů. Takže ani jedna z těchto tří možností nezíská snadno nadpoloviční většinu poslanců ani voličů. Hlavním problémem však je, že Britové nebyli dostatečně o důsledcích brexitu politiky, ale také vlastní vinou, informováni, nevědí, co chtějí, a mění názory. Konec konců důsledky vystoupení z EU jsou velmi složité a ne každý tomu může dobře rozumět. Pak je otázka, zda by se o takovýchto složitých záležitostech měla konat závazná referenda, možná jen poradní.

Tereza Mayová během referenda hlasovala pro remain. Pak se stala premiérkou a slíbila, že brexit dotáhne k zdárnému konci. To mne překvapilo. Obdivuji ji však, jak teď rozhodně a neochvějně prosazuje dle ní nejlepší formu brexitu.

Související články

Bij heldere weer is maandagochtend een totale maansverduistering te zien (Při jasném počasí je v pondělí ráno vidět kompletní zatmění Měsíce)
Měsíc ráno opět zrudl, úplné zatmění doprovázel superúplněk
Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce viditelná v České republice
Druhé referendum ani odklad brexitu nebudou, vzkázala poslancům Mayová

Dodatek 22.1.2019 12:55 - fotka a video

Do článku jsem přidal fotku temného rudého zatmělého Měsíce, která se náramně hodí k temné rudé povaze současného lídra britských labouristů Jeremy Corbyna. Též jsem ji vložil jako fotku perexu. Její autor Marek Trizuljak mi v diskusi pod svým článkem Rudý měsíc, rudo v očích (fotoblog) dal povolení tuto fotku zde umístit, za což mu vřele děkuji.

Povídání o zatmění je možno si poslechnout a celé zatmění je možno dobře vidět na videu Griffith hvězdárny v Kalifornii. Video trvá necelých 7 hodin. :-) Zatmění začíná zhruba v čase 2:40:00 videa, úplné zatmění začíná zhruba v čase 3:43:00 a končí zhruba v čase 4:40:00):

Autor: Jaroslav Chudáček | pondělí 21.1.2019 21:33 | karma článku: 25.40 | přečteno: 392x

Další články blogera

Jaroslav Chudáček

Svátek jara - Winie Wienie

Velikonoční pondělí je především svátek jara. Barví se vajíčka, lidé se navštěvují a navzájem pohošťují. V Nizozemsku rodiče malovaná vajíčka schovávají na zahradě, kde je pak děti hledají.

22.4.2019 v 8:30 | Karma článku: 18.33 | Přečteno: 208 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Jsou Velikonoce a jaro je již v plné síle

Letošní Velikonoce jsou později než obvykle. Datum velikonoční neděle se může lišit mezi jednotlivými roky až o více než jeden měsíc (od 22. března do 25. dubna). V Nizozemsku stejně jako v Česku je nyní jaro již v plné síle.

20.4.2019 v 12:15 | Karma článku: 17.59 | Přečteno: 181 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Telenovela brexit pokračuje

V noci na dnešek se představitelé EU v Bruselu dohodli, že se brexit odkládá do 31. října tohoto roku.

11.4.2019 v 7:55 | Karma článku: 19.72 | Přečteno: 252 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Pro své štěstí musí člověk něco udělat

Mnozí lidé jsou zpravidla šťastní. Někteří však jen někdy, jiní málokdy a další skoro nikdy. V článku prezentuji pár základních pravidel, které je třeba dodržovat, aby člověk byl šťastný.

7.4.2019 v 18:13 | Karma článku: 26.05 | Přečteno: 568 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jan Veselý

Začalo to před padesáti lety a (ne)skončilo o tři roky později

16. července 1969 začala cesta k nepřekonatelnému milníku v historii lidstva. Šest úspěšných přistání na Měsíci zanechalo nesmazatelnou stopu v myslích lidí – i těch, kteří to vůbec nezažili.

16.7.2019 v 8:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 18 | Diskuse

Dana Tenzler

Kronika jedné katastrofy - zákaz německé jaderné energetiky

O tom, jak se jedna z evropských zemí (Německo) vzdala nejmodernějšího a nejefektivnějšího zdroje energie a snaží se ho nahradit těžkopádnými, neefektivními zdroji. (délka blogu 10 min.)

15.7.2019 v 8:00 | Karma článku: 44.41 | Přečteno: 6336 | Diskuse

Julius Maksa

Vlny a vlnění ve vesmíru.

Ve vlnění gravitonového éteru je až 96% veškeré energie vesmíru. Zbývající 4% je energie tepelná, která se generuje ve hvězdách. Zbývající energie nedosahuje ani promile. Nauka o vlnění je často opomíjená a přitom tvoří vesmír.

14.7.2019 v 23:06 | Karma článku: 7.21 | Přečteno: 234 | Diskuse

Karel Tejkal

Proč nelze diskutovat s kreacionistou

Člověk s pouhým názorem sotva může diskutovat s někým, kdo zná Pravdu. Fanatika faktická platnost argumentů nezajímá, fanatik má "axiomy".

11.7.2019 v 19:58 | Karma článku: 17.88 | Přečteno: 671 | Diskuse

Libor Čermák

Záhada českých dinosaurů

V posledním čísle časopisu ABC vyšel článek o možných nálezech fosiílií druhohorních dinosaurů z území České republiky. Když jsem se nad tím zamyslel, objevil jsem tam jednu, dalo by se říci, až archeoastronautickou záhadu.

11.7.2019 v 12:55 | Karma článku: 16.49 | Přečteno: 659 |
Počet článků 195 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1180

Matematik, logik a informatik. Vystudoval na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy university v Praze (RNDr. a CSc.). Od roku 1977 žije v Nizozemsku. Zde pracoval ve výzkumu, jako docent informatiky na univerzitě a v softwarovém průmyslu.
Agnostik. Levicový liberál - liberál se sociálním cítěním v původním slova smyslu, tj. ne neomarxista, kam bohužel mnozí levicoví liberálové v posledních letech sklouzli.
Má rád hudbu, literaturu, filosofii, historii, vědu a sport. Mluví šesti jazyky a rád cestoval. Rád čte i píše.
Od listopadu 2012 starobní důchodce, který si - přiměřeně svému věku :-) - užívá života a dělá věci, na které dříve neměl dostatek času.
 

Locations of visitors to this page

 

Pokud chcete vidět seznam rubrik a další informace, tak níže klikněte na "+ více".

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz