Thereza Mayová přijela žebrat do Nizozemska

11. 12. 2018 13:34:47
Vystoupení či možná přece jen nevystoupení Spojeného království (UK) z Evropské unie se dostává do velmi napínavého (byť dosti trapného) finále.

Theresa Mayová se rozhodla odložit dnešní hlasování v Dolní sněmovně o Brexitové dohodě, kterou její vláda před-vyjednala s EU. Důvod odložení byl jasný. Návrh by neprošel, dokonce ani všichni poslanci z její vlastní strany by pro něj nehlasovali.

V Bruselu (centru EU) už se s ní dále o Brexitu vlastně nikdo bavit nechce, byla by to jen ztráta času. Jednání se táhnou dlouho a nejistota poškozuje EU a hlavně Spojené království. Cena britské libry dnes opět klesla. Problémem dohody je Severní Irsko, které by chtělo mít bezcelní styk s Irskou republikou (která je součástí EU) a též zůstat ve Spojeném království. Oboje nejde. Chytrá horákyně by pro to v pohádce řešení jistě našla. Nežijeme však v pohádce, ale kdo ví. Dnešní politici a centrální bankéři dovedou být hodně "kreativní". :-)
Například francouzský prezident Emmanuel Macron nedávno pod nátlakem hnutí žlutých vest slíbil, že daně zvyšovat nebude, i když není jasné, jak pak udrží alespoň trochu vyrovnaný rozpočet. Francie je již nyní velmi zadlužena. Jiný příklad: Když vládám dojdou peníze, tak je ECB natiskne a státům v problémech a bankám je levně půjčí. Tato "kreativní" řešení však nemohou fungovat navždy. Vlastně jsou jimi okrádáni produktivní lidi a ti, kteří si v eurech spořili.

Tak se britská premiérka rozhodla objet několik svých kolegů v EU, aby od nich získala "garance", spíš jen sliby, že UK nebude věčně vázáno na celní unii, díky nimž by (snad) mohla získat souhlas britské Dolní sněmovny pro dohodou o Brexitu, kterou její vláda vyjednala.

Nizozemsko, jako obchodní země je tradičně proevropská, pro euro, pro malé obchodní bariéry atd. Nizozemsko by v případě tvrdého Brexitu prodělalo, protože by klesl jeho zahraniční obchod. Nejspíš proto Mayová nejprve přijela žadonit do Nizozemska, viz dnešní článek na portálu fd.nl May begint bedeltocht voor betere Brexitdeal in Nederland. (Omlouvám se, článek se vám nejspíš neotevře, protože je třeba mít registraci a předplatné.) Zde ji přivítal premiér Mark Rutte.

Nezdá se, že Mayová na své cestě uspěje. Prezident EU Donald Tusk na svém tweetu 10. prosince jasně napsal, že EU nebude znovu jednat o Brexitu a jelikož čas běží, začne se připravovat na případný tvrdý Brexit (tj. na vystoupení UK z EU bez dohody).

Donald TuskDonald Tuskcolor="rgba(29, 161, 242, 1)"@eucopresident I have decided to call#EUCOon#Brexit(Art. 50) on Thursday. We will not renegotiate the deal, including the backstop, but we are ready to discuss how to facilitate UK ratification. As time is running out, we will also discuss our preparedness for a no-deal scenario.


Související články

May begint bedeltocht voor betere Brexitdeal in Nederland, Mayová začíná žebrací pouť za lepší dohodu o Brexitu v Nizozemsku, dnešní článek na portálu fd.nl (Financieel Dagblad)
Ponižující hra o čas. Média obvinila Mayovou, že uvedla zemi do chaosu. Dnešní článek na portálu iDnes.cz
Theresa Mayová a Brexit, můj článek z 24. července 2017
Brexit nebo remain, jak to půjde dál? můj článek z 30. června 2016

Dodatek 11.12.2018 18:10 - Jak vyřešit problém Irska?

Dle mne by UK a Irům nejvíce prospělo, kdyby Severní Irsko UK opustilo a připojilo se k Irsku. Tomu by však bránili irští protestanti a centrální britská vláda v Londýně. Severní Irsko v současné době není soběstačné a je podporováno britskou vládou.

Dodatek 12.12.2018 6:20 - Mayová v úterý 11.12.2018

- snídaně v Nizozemsku s Markem Ruttem,
- oběd v Berlíně s Angelou Merkelovou,
- večer jednání v Bruselu s Junckerem a Tuskem.

Zatím není vůbec jasné, jak Brexit-neBrexit bude pokračovat. Jisté je jen to, že v Londýně vládne chaos.

Autor: Jaroslav Chudáček | úterý 11.12.2018 13:34 | karma článku: 20.78 | přečteno: 806x

Další články blogera

Jaroslav Chudáček

Svátek jara - Winie Wienie

Velikonoční pondělí je především svátek jara. Barví se vajíčka, lidé se navštěvují a navzájem pohošťují. V Nizozemsku rodiče malovaná vajíčka schovávají na zahradě, kde je pak děti hledají.

22.4.2019 v 8:30 | Karma článku: 18.32 | Přečteno: 197 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Jsou Velikonoce a jaro je již v plné síle

Letošní Velikonoce jsou později než obvykle. Datum velikonoční neděle se může lišit mezi jednotlivými roky až o více než jeden měsíc (od 22. března do 25. dubna). V Nizozemsku stejně jako v Česku je nyní jaro již v plné síle.

20.4.2019 v 12:15 | Karma článku: 17.58 | Přečteno: 176 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Telenovela brexit pokračuje

V noci na dnešek se představitelé EU v Bruselu dohodli, že se brexit odkládá do 31. října tohoto roku.

11.4.2019 v 7:55 | Karma článku: 19.13 | Přečteno: 244 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Pro své štěstí musí člověk něco udělat

Mnozí lidé jsou zpravidla šťastní. Někteří však jen někdy, jiní málokdy a další skoro nikdy. V článku prezentuji pár základních pravidel, které je třeba dodržovat, aby člověk byl šťastný.

7.4.2019 v 18:13 | Karma článku: 25.80 | Přečteno: 561 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lubomír Sedlák

Mohla Rudá armáda v roce 1945 dojít až k Atlantiku?

„Druhou frontu si přál hlavně Stalin“, oznamuje titulek nedávné glosy na téma v Mladé frontě Dnes. Tato formulace mne přivedla k zamyšlení (pro někoho pravda možná naprosto nesmyslnému), proč si ji sovětský diktátor vůbec přál.

24.6.2019 v 22:03 | Karma článku: 8.64 | Přečteno: 343 | Diskuse

Michal Svoboda

Vláda na Andreji Babiši skutečně nestojí

Je vidět, že mají voliči ANO a politici strach a podle toho také reagují. Posměšky o lepšolidech najednou střídají obavy o fungování demokratických principů a otázky, kdo demonstrace platí.

24.6.2019 v 20:43 | Karma článku: 11.53 | Přečteno: 220 | Diskuse

Luděk Niedermayer

O třech malých věcech na Letné

O volební demokracii, o tom, že občané nejsou zaměstnanci a že čeští politici chrání a objevují hodnoty.

24.6.2019 v 18:27 | Karma článku: 16.60 | Přečteno: 536 | Diskuse

Magdalena Westman

Prof. Klaus a konec jedné éry

Jsem manželka Jihoafričana. Tchyně Tchajvanky, Slováka a čvrtečního Němce. Teta polovičních Američanů a čtvrtinového Súdánce. Neteř naturalizovaného Francouze...

24.6.2019 v 17:13 | Karma článku: 19.89 | Přečteno: 896 | Diskuse

Josef Nožička

I demonstranti proti Babišovi potřebují v létě odpočívat a nabrat nové síly…

Na včerejší demonstraci na Letné dorazilo podle odhadu jejích organizátorů až 250 tisíc lidí. Nyní si organizátoři i nespokojení občané dopřejí chvilku oddechu – další velká protestní akce se uskuteční až 16. listopadu.

24.6.2019 v 13:04 | Karma článku: 39.42 | Přečteno: 1533 | Diskuse
Počet článků 195 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1179

Matematik, logik a informatik. Vystudoval na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy university v Praze (RNDr. a CSc.). Od roku 1977 žije v Nizozemsku. Zde pracoval ve výzkumu, jako docent informatiky na univerzitě a v softwarovém průmyslu.
Agnostik. Levicový liberál - liberál se sociálním cítěním v původním slova smyslu, tj. ne neomarxista, kam bohužel mnozí levicoví liberálové v posledních letech sklouzli.
Má rád hudbu, literaturu, filosofii, historii, vědu a sport. Mluví šesti jazyky a rád cestoval. Rád čte i píše.
Od listopadu 2012 starobní důchodce, který si - přiměřeně svému věku :-) - užívá života a dělá věci, na které dříve neměl dostatek času.
 

Locations of visitors to this page

 

Pokud chcete vidět seznam rubrik a další informace, tak níže klikněte na "+ více".

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz