Předávkování vitamínem B6

9. 12. 2018 15:02:24
Rozumný člověk jí rozmanitou stravu a nepotřebuje si kupovat a jíst vitamíny v tabletkách. Existuje však obrovský dobře prosperující průmysl, který různé doplňky stravy vyrábí.

​Nizozemský spolek spotřebitelů (Consumentenbond) varuje před produkty, které obsahují vysoké množství vitamínu B6, viz zde. Článek je v nizozemštině. To vám moc vadit nemusí, důležitá v něm je tabulka produktů, jejichž výrobcem doporučená denní dávka obsahuje více než 21 mg (nizozemským) zákonem povolené denní dávky vitamínu B6, a to jak moc tyto produkty maximální zákonem povolenou denní dávku přesahují. Když na tu tabulku kliknete, tak se vám v novém okně tabulka otevře.

Tabulka má tři sloupce. V prvním sloupci je značka a typ produktu. V druhém sloupci je obsah vitamínu B6 v miligramech v jedné tabletce, popřípadě ve výrobcem doporučené denní dávce tabletek. Ve třetím sloupci je uvedeno kolikrát je překročena zákonem povolená denní dávka vitamínu B6. Tabulka ja založena na testech z 1. listopadu 2018.

První uvedený produkt, který nejvíce překračuje denní dávku, se nazývá Liever Gezond Vitamine B6 250 mg. Mimochodem liver gezond česky znamená raději být zdravý. :-) Jedna tabletka tohoto produktu obsahuje 250 mg vitaminu B6 a tedy 11,9 krát překračuje zákonem povolenou denní dávku.

Dlouhodobé požívání více než 21 mg B6 denně může poškodit nervový systém. Může způsobit ztrátu citu, brnění a bolest v rukách a nohách.

Zákon vyšel 1. října 2018, mimo jiné na nátlak nizozemského spolku spotřebitelů. Od té doby naštěstí platí zákonná maxima na obsah B6 výrobcem doporučované denní dávky jeho produktu. Producenti a obchody však smí zásoby vypotřebovat. Proto spolek spotřebitelů vyzval výrobce, aby okamžitě stáhly tyto závadné produkty z obchodů. Spotřebitele vyzval k bojkotu v tabulce zmíněných produktů.

Závěr

Jezte rozmanitou stravu a nepoužívejte tzv. zdravé doplňky stravy. Toto je obecné pravidlo, z kterého pochopitelně existují výjimky, třeba pro nemocné lidi, lidi po nemoci a pro starší lidi. Ti by však takové doplňky měli používat jedině po dohodě se svým (dobrým) lékařem.
Sám beru jen jeden doplněk stravy a to denně jednu tabletku obsahující 10 mikrogramů vitamínu D3. V Nizozemsku, obzvláště v zimě, slunce moc nesvítí. Používám jej od té doby, kdy mi při jedné kontrole krve, bylo to v zimě, výsledky ukázaly, že v krvi mám jedinou špatnou hodnotu a to je nedostatek vitamínu D3.

Dodatek 9.12.2018 20:40 - Vyhláška a praxe o vitamínu B6 v ČR

Institut Galenus píše: "Vitamín B6 je vlastně směs tří velmi podobných látek. Jedná se o pyridoxol, pyridoxal a pyridoxamin. Obecně vžitým označením pro všechny tři látky je pyridoxin. Poněvadž v těle současně existuje velmi účinný mechanismus, který dokáže z jedné látky vytvořit kteroukoliv ze zbývajících dvou, není nutné jejich příjem sledovat odděleně. ...
Doporučená denní dávka pyridoxinu je v ČR stanovena vyhláškou na 1,4 mg a nejvyšší přípustné množství v denní dávce je stanoveno na 10 mg.".

Nejvyšší přípustná denní dávka v ČR je tedy 10 mg pyridoxinu, což je nižší než 21 v Nizozemsku.

Trochu jsem zagoogloval a našel, že v Česku existuje lékárna, která prodává Pyridoxin (tj. vitamín B6) v balení 20 tablet po 20 mg pyridoxinu, viz inzerát zde. Dokonce mají tento produkt v akci za pouhých 52 Kč. To snad není možné nebo tomu nerozumím. Překračuje to totiž dvojnásobně nejvyšší přípustnou dávku pyridoxinu v ČR. Na druhou stranu 20 mg je to stále o 1 mg méně než nizozemským zákonem povolená maximální denní dávka 21 mg vitamínu B6 a, jak plyne z výše uvedeného článku, mnohem méně než množství vitamínu B6 v některých produktech na nizozemském trhu.

Autor: Jaroslav Chudáček | neděle 9.12.2018 15:02 | karma článku: 25.36 | přečteno: 1612x

Další články blogera

Jaroslav Chudáček

Svátek jara - Winie Wienie

Velikonoční pondělí je především svátek jara. Barví se vajíčka, lidé se navštěvují a navzájem pohošťují. V Nizozemsku rodiče malovaná vajíčka schovávají na zahradě, kde je pak děti hledají.

22.4.2019 v 8:30 | Karma článku: 18.32 | Přečteno: 197 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Jsou Velikonoce a jaro je již v plné síle

Letošní Velikonoce jsou později než obvykle. Datum velikonoční neděle se může lišit mezi jednotlivými roky až o více než jeden měsíc (od 22. března do 25. dubna). V Nizozemsku stejně jako v Česku je nyní jaro již v plné síle.

20.4.2019 v 12:15 | Karma článku: 17.58 | Přečteno: 176 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Telenovela brexit pokračuje

V noci na dnešek se představitelé EU v Bruselu dohodli, že se brexit odkládá do 31. října tohoto roku.

11.4.2019 v 7:55 | Karma článku: 19.13 | Přečteno: 244 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Pro své štěstí musí člověk něco udělat

Mnozí lidé jsou zpravidla šťastní. Někteří však jen někdy, jiní málokdy a další skoro nikdy. V článku prezentuji pár základních pravidel, které je třeba dodržovat, aby člověk byl šťastný.

7.4.2019 v 18:13 | Karma článku: 25.80 | Přečteno: 561 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Štěpánka Bergerová

Kouzlo nevycouranosti ...

.... malé zamyšlení o touze podívat se tam, kde už všichni byli, po touhu navštívit místo, kde ještě nikdo nebyl ...

24.6.2019 v 21:06 | Karma článku: 7.54 | Přečteno: 120 | Diskuse

Jakub Kouřil

Kdo sní hrušku, hravě zvládne těžkou fušku

Máme léto a s ním přicházejí vedra. Ne každý z nás, si může dovolit svůj čas trávit u vody. Ale svou hrušku (osvěžení) můžeme mít při ruce, ať už jedete do práce nebo sedíte v kanceláři. Kdykoliv se vám zachce, se můžete zakousnou

24.6.2019 v 21:03 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 52 | Diskuse

Jan Ziegler

Holčičku zpátky rodičům, seniorovi ztrace důchod, europoslanec problémy řeší

Problémy nejsou od toho, aby se na ně nadávalo, ale aby se řešily. Pouhé nářky ještě nikomu nepomohly. To jsem si tak nějak uvědomil při četbě dvou zpočátku smutných příhod, ale nakonec se šťastným koncem.

24.6.2019 v 19:09 | Karma článku: 19.15 | Přečteno: 375 | Diskuse

Jiří Turner

Nelíbí se vám kritika? Zvolte si jiný lid!

Jsme svědky toho, jak ze Strakovy akademie, z Hradu, ba i z Institutu Václava Klause zaznívají slova nespokojenosti s tím, co se děje v podhradí. Není-li možné vyměnit mezi volbami politiky, což takhle se pokusit vyměnit lid.

24.6.2019 v 12:12 | Karma článku: 26.02 | Přečteno: 824 | Diskuse

Karel Januška

Principy demokratického státu 2

Na Letné v akci Milion chvilek bylo nejčastěji slyšet heslo „Chceme nezávislou justici“. Tak se domnívám, že celá akce je organizovaná občany, kteří byli vychováni v totalitě.

24.6.2019 v 11:57 | Karma článku: 26.60 | Přečteno: 648 | Diskuse
Počet článků 195 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1179

Matematik, logik a informatik. Vystudoval na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy university v Praze (RNDr. a CSc.). Od roku 1977 žije v Nizozemsku. Zde pracoval ve výzkumu, jako docent informatiky na univerzitě a v softwarovém průmyslu.
Agnostik. Levicový liberál - liberál se sociálním cítěním v původním slova smyslu, tj. ne neomarxista, kam bohužel mnozí levicoví liberálové v posledních letech sklouzli.
Má rád hudbu, literaturu, filosofii, historii, vědu a sport. Mluví šesti jazyky a rád cestoval. Rád čte i píše.
Od listopadu 2012 starobní důchodce, který si - přiměřeně svému věku :-) - užívá života a dělá věci, na které dříve neměl dostatek času.
 

Locations of visitors to this page

 

Pokud chcete vidět seznam rubrik a další informace, tak níže klikněte na "+ více".

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz