Neupřímnost Edvarda Beneše a Alexandra Dubčeka

29. 09. 2018 11:28:35
Dnes si připomínáme 80. výročí Mnichovské zrady v roce 1938. 21. srpna jsme si připomněli 50. výročí okupace Československa Sovětskou, Polskou, Maďarskou, Bulharskou a Východoněmeckou armádou.

O obou událostech dosud panují mezi mnoha Čechy, Moravany a Slezany zkreslené představy, jako kdyby to pro tehdejší vůdce, přítele Francie Edvarda Beneše a přítele Leonida Brežněva a Sovětského svazu Alexandra Dubčeka byla nějaká překvapení.

Mnichovská zrada

Cituji z technet.cz

V rozporu s obecným povědomím většiny českých občanů se v Mnichově dne 29. září nejednalo o tom, jestli má Československo Německu sporná území podstoupit nebo ne. Souhlas československé Hodžovy vlády ze dne 21. září byl považován za konečné rozhodnutí státní moci. Konference se věnovala jen a pouze prováděcím podmínkám předání území Sudet Československem Německu a ničím jiným.

Zdroj: https://technet.idnes.cz/mobilizace-1938-00b-/vojenstvi.aspx?c=A130922_112516_vojenstvi_kuz

Kdo se o problematiku Mnichovské zrady zajímá a tyto věci nezná, ten by si tento článek měl přečíst. Jasně z něj plyne, že prezident Edvard Beneš a Československá Hodžova vláda, byť pod velkým nátlakem, souhlasila již 21. září s odstoupením pohraničí nacistickému Německu.
Mimochodem, v dnešní mizérii mainstreamových médií je technet.cz jedna z mála světlých výjimek. Píše dobré články nejen o přírodních vědách a technice, ale též o historii.

V článku stojí to, že Edvard Beneš a Hodžova vláda souhlasili s odstoupením Sudet:

Vojáci i občané vývoj událostí chápali jako určité vyjasnění bezvýchodného postavení státu. Po zprávě ze dne 21. září o souhlasu prezidenta a předsedy vlády Milana Hodži s dobrovolným odstoupením pohraničí vypukly v republice masové demonstrace a generální stávka. Hodžova vláda podala demisi a nový předseda vlády, jednooký jako Žižka, generál Jan Syrový byl považován obyvatelstvem za stoupence Masarykova státoprávního názoru, že o hranice se nejedná, ale střílí.

Zdroj: https://technet.idnes.cz/mobilizace-1938-00b-/vojenstvi.aspx?c=A130922_112516_vojenstvi_kuz

Chamberlain tento souhlas nadále považoval za platný, byť v Československu Hodžova vláda padla, a s Hitlerem se jen dohadoval o časovém plánu předání Sudet Němcům. Adolf Hitler jeho časový plán nepřijal a chtěl celé Sudety obsadit okamžitě, což mu nakonec Chamberlain a spol. podepsali.

Sovětská okupace 21. srpna 1968

Podobně, kovaný soudruh RSDr. Alexandr Dubček, přítel Sovětského svazu a Brežněva, věděl nebo alespoň musel vědět, že Sovětská armáda k nám přijde. Přesto to nesdělil národu a choval se, jako kdyby vstupem sovětských vojsk byl překvapen.

Edvard Beneš emigroval a vedl Československou vládu v Londýně. Později se nechal manipulovat Stalinem a spolu zapříčinil, že jsme se dostali do Sovětského bloku.

Hlupák anebo agent Moskvy Alexander Dubček, dle mne nejspíš oboje, neemigroval a nechal se postupně odstranit ze všech funkcí, vyloučit ze strany, kterou tolik miloval a kdysi vedl. Z toho, jak ho Sověti překvapili, na veřejnosti i plakal. :-(
Vysvětlení proč píši agent Moskvy: Po srpnu 1968 Sovětská vojska trvale sídlila v Československu, což Dubčekův předchůdce Antonín Novotný za žádnou cenu nechtěl dopustit, i když na něj Sověti tlačili. Pražské jaro pod vedením Dubčeka pomohlo Sovětům obsadit Československo. O reformách se na jaře 1968 mluvilo, ale Dubček tehdy jasně stále zastával myšlenku diktatury proletariátu pod vedením komunistické strany.

Závěr

Chápu, že oba pánové, Beneš a Dubček to měli těžké. Byli jsme tehdy v těžké situaci, ze které nebylo snadné východisko. Myslím si však, že lhát by se nemělo. Nejhorší je, když si někdo lže sám sobě, svým blízkým nebo národu, který vede. V názvu článku jsem je milostivě nazval neupřímnými. Mohl bych je však nazvat i lháři, protože zamlčovat něco, co vím, nebo dělat, jako kdyby se něco nestalo, co se stalo, je téměř totéž jako lhát.

Související články
Mobilizace! Místo do postele šli muži do kasáren. Kvůli zradě zbytečně.
Mnichovská dohoda
Jan Hus a Alexandr Dubček - tragické postavy české a československé historie

Dodatek 29.9.2018 15:05
Ještě jeden odkaz na článek na technet.cz (který vyšel dnes):
Mnichov s odstupem 80 let: co vedlo k okleštění Československa


Autor: Jaroslav Chudáček | sobota 29.9.2018 11:28 | karma článku: 23.81 | přečteno: 705x

Další články blogera

Jaroslav Chudáček

Svátek jara - Winie Wienie

Velikonoční pondělí je především svátek jara. Barví se vajíčka, lidé se navštěvují a navzájem pohošťují. V Nizozemsku rodiče malovaná vajíčka schovávají na zahradě, kde je pak děti hledají.

22.4.2019 v 8:30 | Karma článku: 18.32 | Přečteno: 197 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Jsou Velikonoce a jaro je již v plné síle

Letošní Velikonoce jsou později než obvykle. Datum velikonoční neděle se může lišit mezi jednotlivými roky až o více než jeden měsíc (od 22. března do 25. dubna). V Nizozemsku stejně jako v Česku je nyní jaro již v plné síle.

20.4.2019 v 12:15 | Karma článku: 17.58 | Přečteno: 176 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Telenovela brexit pokračuje

V noci na dnešek se představitelé EU v Bruselu dohodli, že se brexit odkládá do 31. října tohoto roku.

11.4.2019 v 7:55 | Karma článku: 19.13 | Přečteno: 244 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Pro své štěstí musí člověk něco udělat

Mnozí lidé jsou zpravidla šťastní. Někteří však jen někdy, jiní málokdy a další skoro nikdy. V článku prezentuji pár základních pravidel, které je třeba dodržovat, aby člověk byl šťastný.

7.4.2019 v 18:13 | Karma článku: 25.80 | Přečteno: 561 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lubomír Sedlák

Mohla Rudá armáda v roce 1945 dojít až k Atlantiku?

„Druhou frontu si přál hlavně Stalin“, oznamuje titulek nedávné glosy na téma v Mladé frontě Dnes. Tato formulace mne přivedla k zamyšlení (pro někoho pravda možná naprosto nesmyslnému), proč si ji sovětský diktátor vůbec přál.

24.6.2019 v 22:03 | Karma článku: 8.64 | Přečteno: 343 | Diskuse

Michal Svoboda

Vláda na Andreji Babiši skutečně nestojí

Je vidět, že mají voliči ANO a politici strach a podle toho také reagují. Posměšky o lepšolidech najednou střídají obavy o fungování demokratických principů a otázky, kdo demonstrace platí.

24.6.2019 v 20:43 | Karma článku: 11.53 | Přečteno: 220 | Diskuse

Luděk Niedermayer

O třech malých věcech na Letné

O volební demokracii, o tom, že občané nejsou zaměstnanci a že čeští politici chrání a objevují hodnoty.

24.6.2019 v 18:27 | Karma článku: 16.60 | Přečteno: 536 | Diskuse

Magdalena Westman

Prof. Klaus a konec jedné éry

Jsem manželka Jihoafričana. Tchyně Tchajvanky, Slováka a čvrtečního Němce. Teta polovičních Američanů a čtvrtinového Súdánce. Neteř naturalizovaného Francouze...

24.6.2019 v 17:13 | Karma článku: 19.89 | Přečteno: 896 | Diskuse

Josef Nožička

I demonstranti proti Babišovi potřebují v létě odpočívat a nabrat nové síly…

Na včerejší demonstraci na Letné dorazilo podle odhadu jejích organizátorů až 250 tisíc lidí. Nyní si organizátoři i nespokojení občané dopřejí chvilku oddechu – další velká protestní akce se uskuteční až 16. listopadu.

24.6.2019 v 13:04 | Karma článku: 39.42 | Přečteno: 1533 | Diskuse
Počet článků 195 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1179

Matematik, logik a informatik. Vystudoval na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy university v Praze (RNDr. a CSc.). Od roku 1977 žije v Nizozemsku. Zde pracoval ve výzkumu, jako docent informatiky na univerzitě a v softwarovém průmyslu.
Agnostik. Levicový liberál - liberál se sociálním cítěním v původním slova smyslu, tj. ne neomarxista, kam bohužel mnozí levicoví liberálové v posledních letech sklouzli.
Má rád hudbu, literaturu, filosofii, historii, vědu a sport. Mluví šesti jazyky a rád cestoval. Rád čte i píše.
Od listopadu 2012 starobní důchodce, který si - přiměřeně svému věku :-) - užívá života a dělá věci, na které dříve neměl dostatek času.
 

Locations of visitors to this page

 

Pokud chcete vidět seznam rubrik a další informace, tak níže klikněte na "+ více".

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz