Mé vzpomínky na rok 1968 - třetí část, 21. srpen ráno

21. 08. 2018 19:58:59
V této sérii článků se pokouším stručně popsat, co si o roku 1968 pamatuji, jak jsem tehdejší politiku viděl a jak jsem rok 1968 a léta kolem prožil.

Tento článek je pokračováním mých předešlých článků:

Mé vzpomínky na rok 1968 - první část
Mé vzpomínky na rok 1968 - druhá část.

Čtenářům, kteří to ještě neudělali, vřele doporučuji si nejprve přečíst tyto části.

Minulý článek jsem skončil tím, že jsem se jako student druhého ročníku MFF-UK přihlásil na výměnný studentský čtrnáctidenní zájezd do Leningradu a vysvětlil jsem tam důvody, proč jsem se toho zájezdu chtěl zúčastnit. Stručně řečeno, chtěl jsem se zdokonalit v ruštině (abych z ní mohl snadno složit zkoušku), na vlastní oči poznat Sovětské Rusko (tak trochu mé safari po Sovětském Rusku), abych toto poznání měl za sebou a příště už jezdil jen na západ.

Odjezd byl určen na 21. srpna 2018 ráno z Hlavního nádraží v Praze.

20. srpna jsem z mého trvalého bydliště v krásném městečku Bělá pod Bezdězem autobusem přijel do Prahy. Ubytoval jsem se na jednu noc na studentské koleji na Albertově, nechal si tam kufr. Pak jsem se sešel s mou přítelkyní a vyrazil jsme na večeři a rozlučkovou oslavu s ní a Prahou do Vinárny u Zlaté Studně pod Pražským hradem. Z terasy restaurace je nádherný výhled na Prahu. Na stejném místě je nyní luxusní a drahá Terasa U Zlaté Studně. V šedesátých letech to však byla až na to výjimečné místo běžná nepříliš drahá pražská vinárna.

Bylo pěkné počasí, navečeřeli jsme se, pokochali se pohledem na Prahu, popovídali si a společně vypili láhev vína. Pak jsem přítelkyni doprovodil domů a těsně před půlnocí jsem tramvají vyrazil směrem Albertov.

Nepamatuji se již, kdy přesně jsem se dozvěděl, že nás vojska Varšavské smlouvy začaly obsazovat. Zda to bylo po cestě v tramvaji nebo až na koleji. Dobře si však pamatuji na pokoj, kde jsem tu noc spal a jak jsem se tam díval z okna a viděl mnoho letadel letících nad Prahou. Byl to velký pokoj, na pokoji bylo zhruba 8 paland, tedy pro 16 studentů a tu noc tam spalo přibližně 10 studentů. Zvolal jsem, že jsme obsazováni. Už nevím přesně, jaká slova jsem použil. Přesně si však pamatuji, co řekl student, kterého jsem jako prvního vzbudil: "Jsi vožralej, jdi spát". Za chvíli však jiný student vstal a pustil dráťák. Opět po chvíli řekl: "... on má pravdu, pojďme za ženskýma, začala třetí světová válka".

Poslouchali jsme chvíli to rádio a pak spali až do brzkého rána. Pak jsem tramvají dojel na Hlavní nádraží, kde jsme měli sraz. Téměř všichni účastníci zájezdu dorazili. Někteří s kufry a/nebo velkými taškami a někteří bez kufrů. Bez kufrů byly především dívky. Dorazila též učitelka ruštiny, původem Ruska, která zájezd organizovala. Jak jsem již zmínil v minulém článku, byla to celkem sympatická žena, která učila ruštinu a odbornou ruštinu a politikou nás neotravovala. Možná ani komunistka nebo zastánkyně komunismu nebyla. Ve skupině jsme diskutovali, probrali jsme, co víme o vstupu vojsk a co bychom v současné situaci měli dělat. Zda do Leningradu dnes odjet nebo ne. Učitelka se u přepážky snažila zjistit, zda vlak odjede, nebylo to jisté, ale zatím se zdálo, že ano.

V jednu chvíli jeden o něco starší student (z vyššího ročníku), než jsem byl já řekl: "Jde o to, kde to teď bude zajímavější, zda tady nebo tam?" Vidím ho ještě teď před očima, byl štíhlý, vypadal trochu jako Jiří Suchý a po té větě se ušklíbl skoro tak, jak to dělával Jiří Suchý. Suchý si často dělával legraci, u něho jsem si však nebyl jist, že šlo o legraci, možná to myslel vážně. Tak to asi pochopila i učitelka ruštiny. I tu si ještě dovedu vybavit před očima, v obličeji dostala šedý skoro ustrašený výraz, polil ji asi studený pot a řekla: "Nikam nepojedeme". Pak to vysvětlila starostí o naší bezpečnost a že vůbec není jasné, zda bychom dojeli až do Leningradu, zda by nás tak daleko pustili. V duchu si možná řekla, že s touto bandou riskujících nezodpovědných vtipkujících studentů teď do Svazu nepojede a kvůli nim se na Sibiř podívat nechce. Pokud bychom do Leningradu dojeli a s našimi ruskými kolegy studenty matematiky a fyziky se setkali (což není vůbec jisté, že by se s námi směli setkat), tak mohlo jistě dojít k zajímavým diskusím. Paní učitelka původem Ruska jistě věděla lépe než my, možná i po zkušenostech z její rodiny, čeho všeho jsou ruští komunisti schopni. Takže jsme nikam nejeli. Většina s tímto rozhodnutím souhlasila. Stejně jsme bez organizátorky zájezdu odjed nemohli.

Kufr jsem si dal do úschovny zavazadel a zavolal přítelkyni, že se u nich stavím. Měl jsem v plánu dozvědět se, co se přesně děje, podívat se na fakultu a projít se po Praze.

Pokračování bude někdy příště.

Související články

Mé vzpomínky na rok 1968 - první část

Mé vzpomínky na rok 1968 - druhá část

Jan Hus a Alexander Dubček - tragické postavy české a československé historie

Události pražského jara

Autor: Jaroslav Chudáček | úterý 21.8.2018 19:58 | karma článku: 20.49 | přečteno: 328x

Další články blogera

Jaroslav Chudáček

Babišov

V článku navrhuji řešení (sice ne všech) současných problémů Evropy. Evropanům se vede nyní velmi dobře, nejsou však spokojeni a dají se tušit problémy v blízké budoucnosti.

11.12.2018 v 17:11 | Karma článku: 17.03 | Přečteno: 736 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Thereza Mayová přijela žebrat do Nizozemska

Vystoupení či možná přece jen nevystoupení Spojeného království (UK) z Evropské unie se dostává do velmi napínavého (byť dosti trapného) finále.

11.12.2018 v 13:34 | Karma článku: 12.81 | Přečteno: 730 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Předávkování vitamínem B6

Rozumný člověk jí rozmanitou stravu a nepotřebuje si kupovat a jíst vitamíny v tabletkách. Existuje však obrovský dobře prosperující průmysl, který různé doplňky stravy vyrábí.

9.12.2018 v 15:02 | Karma článku: 23.11 | Přečteno: 1100 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Automuzeum Louwman - Tatra 87, Lamborghini 350 GT a několik dalších aut

V Haagu se nachází vynikající Louwman museum. V tomto fotoblogu prezentuji americké hasičské auto z r. 1922, Mercedes-Benz Nürnberg (1933), Mercedes-Benz T500K Spezial Roadster (1936), Lamborghini 350 GT (1965) a Tatru 87 (1948).

17.11.2018 v 23:09 | Karma článku: 19.48 | Přečteno: 285 | Diskuse

Další články z rubriky Srpen 1968

Regina Karasová

Převrat v patnácti

Historicky někteří v patnácti letech dokázali úžasné věci a taky všelijaké šílenosti zažili, ale mně prostě bylo patnáct v osmašedesátém, a není nad vlastní zkušenost.

20.11.2018 v 15:50 | Karma článku: 16.87 | Přečteno: 559 | Diskuse

Pavel Kynčil

Přijely tanky a mně bylo 13

Přečetl jsem zde většinu článků o srpnu 1968 a říkal jsem si, že můj příběh je ve srovnání s ostatními naprostá banalita. Nikdy jsem svůj příběh nikomu nevyprávěl.

18.10.2018 v 14:05 | Karma článku: 21.65 | Přečteno: 572 | Diskuse

Petr Omelka

Ryszard Siwiec - živá pochodeň i pro nás

Jak daleko může dojít člověk ve svém protestu? Až k vlastní smrti? Jeden Polák to pro nás před padesáti lety udělal.

7.9.2018 v 16:33 | Karma článku: 21.30 | Přečteno: 368 | Diskuse

Marek Trizuljak

Báječná léta nad psa - Normalizace začala už na podzim r. 1968

Vzpomínky na báječná léta na střední škole v jednom malém městě na severu. (Ve skutečnosti začala abnormalizace hned v srpnu 68, a to střelbou do lidí)

5.9.2018 v 8:45 | Karma článku: 23.78 | Přečteno: 695 | Diskuse

Tomáš Jirota

Vzpomínka na rok 1968 zůstala jen u vpádu „Rusáků“

Pokus o československou reformu konce 60. let – socialismus s lidskou tváří nebo také demokratický socialismus je to nejskvělejší a možná i jediné, čím se Češi a Slováci zapsali do světových dějin 20. století.

2.9.2018 v 10:52 | Karma článku: 22.46 | Přečteno: 757 | Diskuse
Počet článků 182 Celková karma 18.63 Průměrná čtenost 1209

Matematik, logik a informatik. Vystudoval na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy university v Praze (RNDr. a CSc.). Od roku 1977 žije v Nizozemsku. Zde pracoval ve výzkumu, jako docent informatiky na univerzitě a v softwarovém průmyslu.
Agnostik. Levicový liberál - liberál se sociálním cítěním v původním slova smyslu, tj. ne neomarxista, kam bohužel mnozí levicoví liberálové v posledních letech sklouzli.
Má rád hudbu, literaturu, filosofii, historii, vědu a sport. Mluví šesti jazyky a rád cestoval. Rád čte i píše.
Od listopadu 2012 starobní důchodce, který si - přiměřeně svému věku :-) - užívá života a dělá věci, na které dříve neměl dostatek času.
 

Locations of visitors to this page

 

Pokud chcete vidět seznam rubrik a další informace, tak níže klikněte na "+ více".

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz