Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cena bitcoinu překročila 3 400 US dolarů, technický vývoj bitcoinu a bitcoin cash

10. 08. 2017 16:00:14
Motto. Tak jako voda teče z míst vyšších na místa nižší, tak také peníze tečou od lidí hloupých k lidem chytrým. (Autor neznámý, přísloví lidí chytrých.)

V posledních týdnech a měsících se toho na poli bitconu a kryptoměn událo mnoho. Zmíním pouze některé důležité události.

Protokol bitcoinu, velikost bitcoinového bloku, rychlost a cena bitcoinových transakcí

Bitcoin je úspěšný a je stále více používán. V důsledku toho bitcoinová síť již narazila na hranici s přijatelnou rychlostí transakcí, síť nestačí transakce rychle zvládat. Vědělo se již dávno, že k tomu jednou dojde. Také je již dlouho známo několik možných řešení tohoto problému. Bitcoinová komunita se však dlouho nemohla shodnout (vlastně se zcela neshodla dosud) na tom, které z možných řešení vybrat. K jisté dohodě došlo nedávno na konferenci v New Yorku, viz tento článek v němčině a v něm odstavec "Die Lösung der Blocksize-Debatte?". Toto řešení, jistý kompromis mezi developery a uživateli na jedné straně a minery ("horníky" kteří podporují bitcoinovou síť a jsou za to odměňováni "vytěženými" bitcoiny) na straně druhé, by mělo být v srpnu tohoto roku implementováno.

V bitcoinové komunitě již došlo k mnohým hádkám, viz například tuto ukázku z Bitcoin Magazine. Nevyřešené hádky neprospívají nikomu.

Segwit - Segregated Witness, BIP 141, 2 MB hardfork, Lightning network

Navrženým řešením je změna bitcoinového protokolu, kterým se schvalují bitcoinové transakce. Základem změny je předně oprava několika starých bugů v protokolu a lepší využití bitcoinového bloku. Vzniklý protokol Segwit navíc odděluje digitální podpis transakce od dat transakce a tím značně snižuje data pro každou transakci v bloku. Navíc Segwit umožňuje, aby později byl zaveden též protokol Lightning Network.

Pak je v plánu implementovat protokol pro 2 MB bloky, což by vedlo k rozdělení bitcoinchainu a tedy k "hard forku". Nový hlavní protokol bitcoinu by se pak měl používat pouze pro větší a důležité transakce. Na malé transakce (například nákup jedné kávy v restauraci) by měl vzniknout a být používán další nový protokol Lightning Network, který odlehčí hlavnímu protokolu. Toto kombinované řešení je zastáváno důležitou, osvědčenou a opatrnou částí bitcoinové komunity, i když se některým členům komunity zvané Bitcoin Core nelíbí.

Není to však jednoduchá záležitost, protože jde o zásah do užívaného protokolu. Navíc, mineři, výrobci softwaru a uživatelé jsou nezávislí a není snadné (je vlastně nemožné) je donutit používat software pro nový protokol. Hrozí rozdělení bitcoinu (tzv. hardfork) na dva bitcoiny.

Na implementaci se již začalo pracovat. 8. srpna došlo k tzv. Bip 141 locku, kdy se mineři přihlašují k tomu, že zavedou Segwit. Již nyní se zdá, že většina minérů se přihlásila. Koncem srpna by měl Segwit začít být užíván a v listopadu t.r. by vše mělo být uzavřeno, včetně uvedení do provozu protokolu Lightning Network. Pokud se implementace povede a ujme, tak to prospěje užívání bitcoinu a jistě i jeho ceně. Do té doby však ve vzduchu stále visí nejistota.

​Koho zajímají technické podrobnosti o Segwitu, BIP 141, 2 MB hardforku a Lightning Networku, tak si je může snadno vygooglovat. Pro znalce nizozemštiny (kdo umí anglicky a německy, tak by měl trochu rozumět i nizozemštině) odkazuji na stručný a přehledný článek zde.

Bitcoin cash (bch) - bitcoiny byly jednorázově naklonovány

​Někteří mineři a uživatelé bitcoinů neměli trpělivost čekat na to, jak opatrné zvýšení rychlosti transakcí dle skupiny Bitcoin Core bude probíhat. Proto malá skupina minérů začala používat nový software a v něm protokol, kde byl bitcoinový blok zvětšen na maximálně 8 MB. Je to velmi přátelské rozdělení (hard fork) bitcoinu. Ke každému starému bitcoinu vznikl 1 bch a všechny původní bitcoiny dále ve svém životě jako bitcoiny pokračují. Takže vlastně nejde o pravé rozdělení (hard fork), ale klonování. Každý majitel bitcoinu (nebo jeho části) dostal zdarma 1 bch (nebo odpovídající část). Pokud je měl na svém počítači nebo v hardware peněžence, tak vše proběhlo bez problémů. Většina online bitcoinových peněženek, bitcoinových směnáren a burz dala uživatelům příslušný počet bch. Některé (jako Bitstamp) ne. Ty však své uživatele předem varovaly, aby, pokud chtějí zdarma získat bch, si své btc zavčas převedli jinam.

​Cena btc se na chvíli o něco propadla, ale rychle se vrátila na původní cenu a pak stoupala. Cena bch začala na zhruba 300 eurech, stoupla na skoro 600 eur, pak klesla. Nyní, když toto píši, se pohybuje kolem 280 eur.

Bch je vlastně nová alternativní digitálni měna. Těchto tzv. kryptoměn je již zhruba 700. Nejdůležitější je stále bitcoin. Pak následují litecoin, ethereum atd. Současná tržní kapitalizace bitcoinu (počet bitcoinů x jeho cena) je zhruba 55 miliard US dolarů. Současná tržní kapitalizace všech digitálních měn již přesáhla 100 miliard US dolarů, avšak velmi fluktuuje, stejně jako ceny jednotlivých měn.

Cena bitcoinu překročila 3 400 US dolarů

4. srpna 2017 cena bitcoinu překročila hranici 3 000 US dolarů. Pak s výkyvy stoupala dál. Nyní je zhruba 3 400 US dolarů, viz Bitstamp .
​Cena bitcoinu v eurech nyní již druhý den kmitá kolem 2 900 eur, viz bitcoin.nl. Když u tohoto grafu kliknete na "alles" tak se Vám zobrazí vývoj ceny bitcoinu v eurech od nuly v roce 2009 až po současnou hodnotu.

Proč vznikl bitcoin?

​Odkazuji na zajímavý článek v angličtině "A Quick Reminder Why Bitcoin was Invented in the First Place", který stručně a jednoduše popisuje proč předně bitcoin vznikl. A dle mne i proč stále existuje. Není to jen bublina, jako kdysi tulipánová horečka.

Navíc k tomu dodávám, že jeden americký prezident řekl zhruba toto: "Kdyby lidé jednoho dne pochopili, jak fungují banky a peníze, tak dojde příští den k revoluci."

Tak jako voda teče z míst vyšších na místa nižší, tak také peníze tečou od lidí hloupých k lidem chytrým.

Co se provokativního a trochu cynického motta tohoto článku týče, tak k němu dodávám, že někdy je dost těžké předem vědět, co je "chytré" udělat. :-)

V každém případě by do bitcoinu neměli investovat lidé, kteří nemají peníze, o které by bez bolesti mohli přijít. Mohli by sice vydělat, ale mohlo by se jim to také proklatě nevyplatit.
Pokud někdo má peníze nazbyt, umí dobře pracovat s počítačem a má silné nervy (bitcoin je velmi volatilní měna), tak si může s částí svého volného kapitálu nákupem bitcoinů (nebo jeho částí) zcela na vlastní riziko zaspekulovat.

​Další úspěch bitcoinu bude velmi záležet na tom, do jaké míry bude používán jako alternativní měna k placení a zda obchody začnou platit též své subdodavatele v bitcoinech. Velký zvrat nastane v okamžiku (pokud k tomu někdy dojde), kdy podniky začnou platit své zaměstnance alespoň zčásti v bitcoinech místo v deflačních fiat měnách. Do té doby je bitcoin především komodita pro spekulanty a pro lidi, kteří si chtějí výhodně byť riskantně uložit své peníze. Bitcoin je stejně jako zlato, které bitcoin postupně nahrazuje, "antidolar". Stoupá v ceně, když dolar oslabuje (a občas stoupá anebo klesá v ceně bez ohledu na ceně dolaru).

Autor: Jaroslav Chudáček | čtvrtek 10.8.2017 16:00 | karma článku: 19.33 | přečteno: 477x

Další články blogera

Jaroslav Chudáček

Češi, Moravané a Slezané si nezaslouží dobrou vládu

Včera a dnes proběhly volby do Poslanecké sněmovny. Téměř 40% právoplatných voličů se neráčilo k volbám dostavit.

21.10.2017 v 18:35 | Karma článku: 34.35 | Přečteno: 3775 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

S častými a pravidelnými články o bitcoinu zde končím

Publikoval jsem zde o bitcoinu již hodně článků. Tímto článkem s pravidelným publikováním o bitcoinu zde končím.

13.10.2017 v 9:37 | Karma článku: 12.96 | Přečteno: 383 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Cena bitcoinu dnes překročila hranici 5 000 US dolarů

Motto. Bublina zlata trvala 10 000 let, bublina bitcoinu bude trvat příštích 10 000 let. ... Cena bitcoinu u všech bitcoinových směnáren a burz dnes překročila hranici 5 000 US dolarů a zatím stoupá dále.

12.10.2017 v 23:44 | Karma článku: 16.93 | Přečteno: 614 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Cena másla za poslední rok významně klesla

V českých médiích, včetně blogů na iDnes.cz opět bouří emoce nad nárůstem ceny másla v posledním roce. Vidím to jinak a vysvětlím proč.

30.9.2017 v 2:13 | Karma článku: 24.50 | Přečteno: 1285 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Adam Mikulášek

Těžba lithia je prý ztrátová. No tak investujme do fabrik na jeho zpracování!

Již léta se mluví o potřebě, aby se tu vyrábělo zboží s vysokou přidanou hodnotou. V případě lithia to znamená místo vývozu „syrového“ lithia tu vybudovat podniky na jeho zpracování, tj. především výroba baterií.

21.10.2017 v 10:37 | Karma článku: 19.16 | Přečteno: 386 | Diskuse

Luboš Smrčka

Regulovat máslo? Jen to ne!

Předvolební čas přináší podivuhodné nápady. Jedním z nich je cosi, co bychom mohli nazvat „diskusí“ o regulaci ceny másla. Rozumím, že se nikomu nechce platit 65 korun za čtvrt kila, ale cenová regulace by byla krok do pekla.

20.10.2017 v 9:23 | Karma článku: 21.12 | Přečteno: 1153 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Tunel z lithia?

Copak by to bylo za volby, kdy se pár dnů před nimi nerozhořela taková pěkná a typicky česká kauzička?

20.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 44.75 | Přečteno: 8573 | Diskuse

Aleš Szabó

Euro - ANO/NE ????

Kdyby tato otázka byla zodpovězena před volbami, tak by i volby mohly proběhnout bez špinění volebních soků a zesměšňování se politiků mezi sebou. Proč tato velmi důležitá otázka zajímá média jen okrajově?

19.10.2017 v 18:50 | Karma článku: 16.85 | Přečteno: 394 | Diskuse

Martin Laštovica

Udělování výjimek z EET je nefér vůči poctivým podnikatelům

„Sliby, chyby,“ říká se. A před volbami to platí dvojnásob. Nechme ale stranou to, že někteří politici pravděpodobně na svoje sliby zapomínají už ve chvíli, kdy se uzavřou volební místnosti.

19.10.2017 v 12:15 | Karma článku: 17.41 | Přečteno: 645 | Diskuse
Počet článků 151 Celková karma 22.84 Průměrná čtenost 1231

Matematik, logik a informatik. Vystudoval na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy university v Praze (RNDr. a CSc.). Od roku 1977 žije v Nizozemsku. Zde pracoval ve výzkumu, jako docent informatiky na univerzitě a v softwarovém průmyslu.
Agnostik a levicový liberál (liberál se sociálním cítěním).
Má rád hudbu, literaturu, filosofii, historii, vědu a sport. Mluví šesti jazyky a rád cestuje. Rád čte i píše.
Od listopadu 2012 starobní důchodce, který si - přiměřeně svému věku :-) - užívá života a dělá věci, na které dříve neměl dostatek času.
Začal publikovat též na CryptoSvet.cz, viz Postřehy J. Chudáčka.
 

Locations of visitors to this page

 

Pokud chcete vidět seznam rubrik a další informace, tak níže klikněte na "+ více".

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.