Jiří Podolský: Kosmos jako celek – co o něm dnes víme?

Zajímavá přednáška profesora teoretické fyziky Jiřího Podolského o vesmíru, která se konala 16. března 2017 na Matematicko-fyzikální fakultě University Karlovy.

Jiří Podolský je teoretický fyzik. Je autorem několika publikací o teorii gravitace. Též přeložil několik významných knih o moderní fyzice do češtiny.
Není v pravém slova smyslu kosmolog. V této přednášce však, možná právě proto, podává moc pěkný přehled toho, co dnešní kosmologie je, co o kosmu víme a co si o něm myslíme.
Základním jeho tvrzením je, že kosmos je hierarchický a dynamický celek, který expanduje z počátečního velkého třesku. Následně stručně popisuje tuto hierarchii, jak od nás směrem dolů - člověk, jeho orgány, buňky, molekuly, atomy, jádra atomů, částice, leptony a kvarky, až možná struny. Také směrem nahoru - člověk, Země, Sluneční soustava, galaxie, shluky galaxií až celý rozpínající se kosmos. V přednášce je jeho základní tvrzení upřesněno a vysvětleno.

Přednáška používá hodně z moderní fyziky i trochu nezbytné matematiky. Avšak i zájemce o fyziku a kosmologii laik si myslím tuto přednášku o kosmu může vyslechnout. Nesmí se občas nechat vyrušovat tím, že ne všemu přesně rozumí.

Přednášející popisuje historii (zhruba 14 miliard let) vesmíru a historii fyziky, která s moderní kosmologií souvisí. Dělá to dle mne maximálně možně přístupným způsobem a zábavně. Ač nejsem fyzik, ale "jen" matematik, který se o fyziku zajímá a o ní něco ví, jsem získal dojem, že jsem přednášce vcelku rozuměl. :-)

Pro mne jsou na přednášce nejvíce zajímavé ty části, které ukazují, jak některých poznatků bylo dosaženo několika různými způsoby, které se tak navzájem potvrdily.

Moc zajímavý je rozbor rovnice popisující rozpínání vesmíru. Z této rovnice se dá snadno odvodit, jak vesmír bude vypadat v daleké budoucnosti. Super! Přednášející však později v diskusi upřímně přiznává, že není jisté, že vše takto bude pokračovat, protože ve vesmíru může dojít k nějakému fázovému přechodu a změně jeho dalšího vývoje. : -)

Velmi zajímavá je závěrečná diskuse, kde přijde řeč i na paralelní vesmíry, multi-verza, výzkum gravitačních vln a roli matematiky ve fyzice.
?Přednášku zájemcům o fyziku a kosmologii vřele doporučuji. Přiložené video včetně diskuse trvá 2 hodiny a 16 minut. Takže je třeba si na přednášku udělat dostatek času. Dle mne je nejlepší si ji pustit ve dvou zhruba stejně dlouhých částech. První část si nechat trochu uležet a pak v poslechu pokračovat.

?

Autor: Jaroslav Chudáček | úterý 27.6.2017 7:59 | karma článku: 27,25 | přečteno: 623x