Cena bitcoinu se blíží hranici 3000 US dolarů

V noci na dnešek 11. června 2017 cena jednoho bitcoinu stoupla na zhruba 3000 US $?, tj. na 2660 eur. Za posledních 6 měsíců cena stoupla o zhruba 260 %.

Za posledních 12 měsíců cena bitcoinu stoupla o více než 400 procent. Tyto údaje je možno přehledně vidět na grafu bitcoin.nl. Když tam kliknete na "6mnd", tak uvidíte průběh ceny a nárust ceny v eurech a v procentech za posledních 6 měsíců. Obdobně kliknutím na "1jr" se zobrazí průběh a nárust ceny za posledních 12 měsíců.
V grafu jsou vidět průměry cen bitcoinu za jeden den a  pro několik důležitých bitcoinových směnáren a burz, tedy ne maximální hodnoty, které někde byly dosaženy.
?Například na směnárně bitstamp.net v noci na dnešek cena jednoho bitcoinu dosáhla ceny 2980 US dolarů a ceny 2625 eur, viz na těchto webových stránkách rubriku "24-hour High". Pak tam cena trochu klesla, nyní je 2960 US dolarů.
Zdá se tedy, že vzrůstu ceny bitcoinu zatím není konec. Dokonce je vidět, že cena stoupá déle než 1 rok stále rychleji. Vzrůst ceny z 2000 US $ na 3000 US? $ ?během méně než jednoho měsíce je na jedné straně spektakulární, na druhé straně je to podezřelé, zda se přece jen do velké míry nejedná o bublinu, bitcoinovou horečku a dalo by se dokonce říci davovou hysterii. Je pro mne těžké odhadnout co a do jaké míry jsou hlavní důvody enormního vzrůstu ceny této měny v posledním měsíci.

Jistě hrají roli některé pozitivní důvody, jako jsou akceptace bitcoinu jako legální alternativní měny v Japonsku a jiných zemích, stále větší síť obchodů, kde je možno platit bitcoiny, v mnoha zemích. Přibývají, zdá se spolehlivé, bitcoinové směnárny. Je vyvíjen software, který usnadňuje práci s bitcoiny, např. pro obchody, které akceptují bitcoiny.

Jistě také dochází k bitcoinové horečce a masové hysterii. Lidé vidí, že bitcoin stoupá v ceně a tak jej někteří proto kupují a tím stoupá dále v ceně. Po překročení hranice 2000 US dolarů jedna velká americká televizní společnost (už jsem zapomněl která, myslím NBC, dalo by se to vyhledat na webu) vysílala opět pořad, v němž ukázala, jak je možno bitcoiny nakupovat. To vše přispívá k popularitě bitcoinu.
Dalším důvodem jsou nejistoty fiat měn. Díky Trumpovi a nejistotám s ním spojených klesl v ceně americký dolar vzhledem k euru. Jak všichni víme, ECB tiskne eura ve velkém a přes národní banky je půjčuje za malý nebo (skoro) žádný úrok evropským vládám a evropským komerčním bankám. To není dobré, zadluženost ve světě je obrovská. Některé italské, španělské atd. banky mohou brzo zkrachovat. To by mělo dopad i na německé banky a na celou eurozónu. Třeba i proto někteří lidé si kupují bitcoiny, aby se pojistili pro případ krachu eura. Po nedávných volbách v UK klesla cena libry k euru.
Uvádím zde dvě varování pro ty, kteří by nyní chtěli koupit své první bitcoiny nebo své první zlomky bitcoinu.

Varování 1
?Když se podíváme na graf ceny bitcoinu za posledních 6 měsíců, tak vidíme toto:
A. Koncem prosince 2016 cena překročila hranici 1000 US dolarů. Za pár dní začátkem ledna cena dokonce překročila hranici 1000 eur. Během 14 následujících dnů se však cena propadla na 700 eur. Pak začala opět stoupat. Stoupat s velkými výkyvy, ale stoupat.
?B. 21. května 2017 cena bitcoinu poprvé v jeho historii překročila hranici 2000 US dolarů. Následně 25. května cena překročila 2000 eur. Během pár následujících dní cena stoupla dokonce skoro na 2500 eur, aby se pak rychle propadla na téměř 1700 eur.
?Tudíž budeme-li předpokládat, že historie se bude opakovat, tak nyní cena bitcoinu během pár dní stoupne nad 3000 eur a pak se propadne, třeba na 2500 eur. Pak zase s velkými výkyvy bude stoupat. Pokud to tak bude, tak je výhodné nyní trochu bitcoinů nebo jejich zlomků prodat a s nákupy a dokupováním bitcoinů počkat, až zase dostatečně klesne v ceně, pokud klesne, a opět začne stoupat. :-).
Varování 2
S investicemi do bitcoinu je spojena spousta rizik. To je známá věc a nemusím to zde rozvádět.
?Nové však je, že bitcoinová síť již narazila na hranici s přijatelnou rychlostí transakcí. Ví se již dávno, že k tomu jednou dojde. Také je již dlouho známo několik možných řešení tohoto problému. Bitcoinová komunita se však dlouho nemohla shodnout na tom, které z možných řešení vybrat, i když k jisté dohodě prý nedávno na konferenci v New Yorku došlo, viz tento článek v němčině a v něm odstavec "Die Lösung der Blocksize-Debatte?". Toto řešení, jistý kompromis mezi developery a uživateli na jedné straně a minery ("horníky" kteří podporují bitcoinovou síť a jsou za to odměňováni "vytěženými" bitcoiny) na straně druhé, by mělo být v srpnu tohoto roku implementováno. Pokud se implementace povede a ujme, tak to prospěje užívání bitcoinu a jistě i jeho ceně. Do té doby však ve vzduchu visí nejistota.
?Nevíme kdo je nebo jsou zakladatel(é) bitcoinu, známý pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Bitcoinová komunita tedy nemá jasného vůdce. Vše rozhoduje komunita bitcoinových developerů a minérů společně. To má své výhody, ale i nevýhody. Jeden vůdce by mohl rozhodovat rychleji než rozhoduje skupina.
Opatrní potencionální kupci by s nákupem bitcoinů nebo jeho zlomků tedy mohli počkat do zhruba září, až se ukáže, zda přechod na větší velikost bloku dobře proběhl. Je možné, že v září cena bitcoinu bude vyšší než nyní. Pokud však cena bitcoinu bude vesele stoupat dál, tak to potencionálním kupcům bitcoinu nemusí vadit. Ve stoupajících trzích je celkem jedno, kdy do nich vstoupíte.

Pár odkazů na články o bitcoinu

Česko je ráj pro virtuální měny. Bitcoinem zaplatíte už i na vesnici??Článek vyšel 10. června 2017 na iDnes.cz v rubrice Ekonomika. Nadpis je sice nadsázka, ale informace v něm jsou pravdivé.

Věříte matematikům více než vládám? Bitcoin slibuje revoluci, ne ziskPěkný článek na Technetu, z roku 2014, ale stále platný, který vysvětluje, co je a jak funguje bitcoin. Tento srozumitelný článek vřele doporučuji všem, které zajímá, co bitcoin je a jak funguje.
?Běžné nizozemské internetové noviny Volkskrant informují, co je a jak fungují bitcoin a blokchain?Ukázka toho, že v Nizozemsku už je široká veřejnost o bitcoinu dobře informována.
Dodatek 8:40
?Při snídani jsem přemýšlel, kdo je anebo jsou Satoshi Nakamoto. Napadly mne tyto možnosti.

  1. ?Putin a jeho hoši. Nepravděpodobné. Rusko má vynikající matematiky a informatiky. Komerční dimenze bitcoinu a svoboda, kterou lidem dává, mi k Vladimíru Putinovi nepasuje.
  2. Číňané. Dost dobře možné. Číňany není radno podceňovat.
  3. Japonci. Ještě více možné. Japonská vláda schválila bitcoin jako legální alternativní měnu. Jméno Satoshi Nakamoto je japonské.
  4. Skupina Američanů ze Silicon Valley. Toto se mi zdá nejvíce pravděpodobné. Na druhou stranu, není třeba Američany přeceňovat. Může to být někdo jiný.
  5. Mimozemšťané. Toto je velmi dobře možné. Zatím však není vůbec jisté, zda se nyní na Zemi nebo v jejím okolí mimozemšťané pohybují. :-)
  6. Kolega matematik a kolega bloger Jan Řeháček. Žije v Americe a píše populární články o matematice a o tom, jak krmí v parku veverky a lišky. To se mi zdá být velmi podezřelé. :-) Že je autorem bitcoinu a vlastníkem mnoha bitcoinů pochopitelně tají, aby se mu vyhnuli závistivci, zloději, charity, dobročinné spolky a zlatokopky. :-)

 

 

Autor: Jaroslav Chudáček | pondělí 12.6.2017 7:47 | karma článku: 23,03 | přečteno: 437x