Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká národní banka nakupuje bitcoiny

1. 04. 2017 14:50:57
V minulých týdnech bitcoin opět překonal několik rekordů. Pak se jeho cena z různých důvodů propadla. V posledním týdnu však jeho cena opět velmi rychle stoupala.

Lámání rekordů

Během března se cena bitcoinu vyšplhala až na 1 225 eur. Již o něco dříve byla celková tržní cena bitcoinu (market capitalization of bitcoin) větší než stříbra. Cena jednoho bitcoinu překročila cenu jedné trojské unce zlata. Viz bitcoin.nl a klikněte u grafu na 6mnd.
V Japonsku byl bitcoin uznán jako alternativní měna. Sněnárny a obchod s bitcoiny tam však nyní podléhají přísným regulacím, což je pochopitelné.
Bratři Winklevoss požádali o vstup jejich firmy COIN ETF na New York Stock Exchange.

Následný propad ceny bitcoinu

Pak se cena bitcoinu - jak je jeho dobrým zvykem vždy po velkém nárustu ceny - propadla až na 840 eur. Kromě kapitalizace zisků spekulantů zde byly tři hlavní důvody propadu ceny.

1. Peoples Bank of China zpřísňuje kontrolu nad bitcoinovými směnárnami.

2. Americký úřad Securities and Exchange Commission (SEC) zamítl žádost bratří Winklevoss k vstupu jejich firmy COIN ETF na New York Stock Exchange.

3. Bitcoin na rozcestí
Cena bitoinu pak trochu stoupla, ale málo. Problémem je, že bitcoinová síť začíná mít potíže stíhat transakce. Obzvláště malé transakce trvají příliš dlouho. Tento problém se již několik let očekával a bylo navrženo několik řešení. Problémem však je, že bitcoin community se nemůže shodnout na tom, které řešení vybrat. Skupina zvaná bitcoin core chce postupně zavádět malé změny v softwaru, který podporuje síť. Skupina bitcoin unlimited chce okamžitě radikálně zvětšit velikost bitcoinového bloku, což by umožnilo bez problému rychle provádět více bitcoinových transakcí.

Většina bitcounů, bitcoinových směnáren a dealerů je na straně bitcoin core. Mnoho minérů (horníků), kteří udržují bitcoinovou síť je však na straně bitcoin unlimited, protože by pak více vydělávali.

Důsledkem tohoto boje je nejistota a pokles - nebo alespoň konec růstu - kurzu. Myslím si, že bitcoin core tento boj vyhraje a že k tzv. hard fork, který by mohl být katastrofou pro bitcoin, nedojde.

Stabilizace ceny a opětný růst

V posledním týdnu konečně cena bitcoinu stoupla z 840 eur na současnou cenu 1 025 eur. Viz bitcoin.nl a klikněte na 1wk.

Vše, co jsem dosud napsal je pro ty, kteří sledují věci kolem bitcoinu, známé a dá se to snadno v různých jazycích vygooglovat.

Česká národní banka

Včera 31.3.2017 skončil závazek České národní banky, že bude intervenovat, aby udržela cenu koruny kolem 27 eur. Během intervencí banka za 2 000 000 000 000 korun (2 biliony korun) nakoupila eura. Nebudu zde probírat, zda to bylo v tomto rozsahu rozumné. Stalo se.

Nyní však ČNB má velkou devizovou rezervu v eurech, jehož hodnota není příliš jistá, jak ukazují např. problémy jižních států v Eurozóně. ČNB nemůže rychle směnit svá eura za koruny, protože by tím koruna rychle a velmi významně posílila.

Česká národní banka nakupuje bitcoiny

Z důvěrných, ale zpravidla velmi spolehlivých zdrojů jsem se dozvěděl, že ČNB se rozhodla za část svých eur nakoupit bitcoiny a s nákupy už začala. Toto vysvětluje růst ceny bitcoinu v posledním týdnu.

K otázce intervencí ČNB a jejímu nákupu bitcoinů se dnes v Praze konalo urychleně svolané jednání Václava Klause s jeho poradci. Mnozí z nich nikdy nesouhlasili s rozsahem intervencí ČNB a teď se divili tomu, že banka nakupuje bitcoiny. Co se týče bitcoinů je však Václav Klaus jiného názoru. Je příznivcem bitcoinu a po přečtení mých blogů o bitcoinu prý prohlásil: Víc takových Chudáčků!

Poznámka na závěr. Bitcoin nepropaguji, ale o něm jen informuji, a někdy o něm i vtipkuji. :-) Jsem si dobře vědom toho, že bitcoin je zajímavá, ale velmi riskantní komodita, která se velmi pomalu stává alternativní měnou. Je těžké odhadnout, jak to s bitcoinem dopadne.

Dodatek 18:10
Aby nedošlo k nedorozumění, tak se pro jistotu přiznávám, že oznámení o nakupování bitcoinů Českou národní bankou a o jednání Václava Klause na toto téma jsem si vymyslel a zde podávám jako aprílový vtip.

Autor: Jaroslav Chudáček | sobota 1.4.2017 14:50 | karma článku: 22.04 | přečteno: 852x

Další články blogera

Jaroslav Chudáček

Portál iDnes.cz jde s dobou

Portál iDnes.cz na své hlavní stránce mezi kurzy čtyř důležitých světových měn zmiňuje kurz bitcoinu.

25.10.2017 v 13:23 | Karma článku: 17.72 | Přečteno: 513 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Češi, Moravané a Slezané si nezaslouží dobrou vládu

Včera a dnes proběhly volby do Poslanecké sněmovny. Téměř 40% právoplatných voličů se neráčilo k volbám dostavit.

21.10.2017 v 18:35 | Karma článku: 35.68 | Přečteno: 3929 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

S častými a pravidelnými články o bitcoinu zde končím

Publikoval jsem zde o bitcoinu již hodně článků. Tímto článkem s pravidelným publikováním o bitcoinu zde končím.

13.10.2017 v 9:37 | Karma článku: 19.49 | Přečteno: 452 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Cena bitcoinu dnes překročila hranici 5 000 US dolarů

Motto. Bublina zlata trvala 10 000 let, bublina bitcoinu bude trvat příštích 10 000 let. ... Cena bitcoinu u všech bitcoinových směnáren a burz dnes překročila hranici 5 000 US dolarů a zatím stoupá dále.

12.10.2017 v 23:44 | Karma článku: 22.09 | Přečteno: 686 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Milan Petrák

Ke starším podnikatelům pro minerálku, k mladším pro slivovici

Obliba oboru podnikání je silně závislá na věku i pohlaví. Starší muži dávají přednost jiným oborům podnikání než mladší a stejně tak to platí pro ženy.

18.11.2017 v 22:28 | Karma článku: 3.70 | Přečteno: 151 | Diskuse

Karel Trčálek

Marxistické hlavy řádí jako divé, socialismus je zpátky v plné parádě

Ale netouží většina z nás právě po socialismu? Copak se nechceme vrátit zase tam, kde nám bylo tak dobře, kde nám bylo bez eurofašistů mnohem, ale opravdu mnohem líp?

16.11.2017 v 12:39 | Karma článku: 13.25 | Přečteno: 563 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Marxistické hlavy řádí

Když jsem o nich kdysi dávno slyšela poprvé, pomyslela jsem si, jaký naivka asi může na takovou pitomost z říše konspiračních teorií skočit. Teď už mám konečně odpověď. Je to Evropská komise.

16.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 47.00 | Přečteno: 11930 | Diskuse

Hana Šťastná

Aby mi kobyla nezchromla cestou do gdPR....

V souladu s fyzickou a mentální náturou, pod vlivem okolností a tužeb, klopýtám životem na koni jménem Osud. Příští jaro mi Velký Bruselský Bratr (VBB) nasadí brnění v podobě Nařízení GDPR (General Data Protection Regulation).

15.11.2017 v 13:19 | Karma článku: 26.00 | Přečteno: 1040 | Diskuse

Petr Havránek

Kdepak Marxová- Engelsová!

Tajemník SPD Jaroslav Staník je právem vyšetřován za rasistické výroky. To nejmírnější, co dle médií pronesl je, že nazval šéfku sociálního resortu Marxovou- Engelsovou. Nabízí se však jiná, daleko přiléhavější přezdívka.

14.11.2017 v 17:22 | Karma článku: 38.09 | Přečteno: 1680 | Diskuse
Počet článků 152 Celková karma 24.82 Průměrná čtenost 1232

Matematik, logik a informatik. Vystudoval na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy university v Praze (RNDr. a CSc.). Od roku 1977 žije v Nizozemsku. Zde pracoval ve výzkumu, jako docent informatiky na univerzitě a v softwarovém průmyslu.
Agnostik a levicový liberál (liberál se sociálním cítěním).
Má rád hudbu, literaturu, filosofii, historii, vědu a sport. Mluví šesti jazyky a rád cestuje. Rád čte i píše.
Od listopadu 2012 starobní důchodce, který si - přiměřeně svému věku :-) - užívá života a dělá věci, na které dříve neměl dostatek času.
Začal publikovat též na CryptoSvet.cz, viz Postřehy J. Chudáčka.
 

Locations of visitors to this page

 

Pokud chcete vidět seznam rubrik a další informace, tak níže klikněte na "+ více".

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.