Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřel Harry Mulisch

1. 11. 2010 9:16:39
30. října 2010 ve věku 83 let zemřel významný nizozemský spisovatel Harry Mulisch. Narodil se 29. července 1927 v Haarlemu v Nizozemsku. Byl velmi produktivní spisovatel, od r. 1947 do roku 2001 napsal desítky knih.
Harry Mulisch

X+Harry Mulisch

Člověk a spisovatel Harry Mulisch

Mulisch je nejpřekládanější nizozemský spisovatel a je považován za jednoho ze tří největších poválečných nizozemských spisovatelů, spolu s Gerardem Reve a Willemem Frederikem Hermansem. Je oblíben nejen v Nizozemsku, ale také např. ve Francii.

Mulisch byl zajímavý a sympatický člověk. Proslavil se nejen svými díly, ale také svými výroky o tom, jaký je vynikající člověk a spisovatel. Málokomu bylo vždy zcela jasné, do jaké míry Mulisch tyto výroky myslel vážně a do jaké míry šlo o sebeironii.

Jinou charakteristiku jeho osobnosti podává jeho výrok z rozhovoru v roce 1959: „Chtěl jsem být chemikem, dostat Nobelovu cenu, kterou bych odmítl, a stát se kouzelníkem/mágem a bankovním lupičem a svatým. Když tak začneš, tak skončíš jako spisovatel.“

Na Frankfurtském knižním veletrhu v roce 2007 byly oslavovány Mulischovy 80. narozeniny. Každý velký mezinárodní nakladatel tam prý řekl, cituji z tohoto článku, že je čas, aby Mulisch dostal Nobelovu cenu za literaturu. Několikrát se ozývalo „Stockholm, do you hear us?” Mulisch však (zatím) Nobelovu cenu za literaturu nedostal.

Nebudu zde podrobně popisovat a rozebírat život a dílo Harry Mulische. Základní informace je možno najít v různých jazycích (ale bohužel ne v češtině) na Wikipedii a vygooglovat se dá o něm spousta článků - též v češtině - na internetu.

Zmiňuji jen Mulischovo neznámější a nejocenovanější dílo „Objevení nebe“.

Román Objevení nebe (Ontdekking van de hemel)

Kniha se věnuje otázce Boha a nebe. Je do značné míry inspirována křesťanskou Biblí, tj. Starým a Novým zákonem, a na základě těchto knih buduje příběh několika lidí. Jde o spekulaci o možném pokračování křesťanské Bible. Píší úmyslně křesťanské Bible, neboť v Mulischově příběhu je zmiňován též Ježíš, který je specifický pro křesťanskou víru.

Nechci zde příliš prozrazovat děj, natož překvapivý závěr tohoto Mulischova románu. Kniha je svým způsobem typická pro poválečné Nizozemsko, které bylo tradičně silně kalvinistické a v jižních provinciích katolické. Byla vydána v roce 1992, kdy mnozí Nizozemci již opustili křesťanství, alespoň v jeho praktikované formě (tj. pravidelné chození do kostela, pravidelné modlení atd.), a je ji možno vidět jako Mulischovo vyrovnáním se s touto změnou. V každém případě napsání této knihy, natož její vydání před 100 lety by stěží bylo možné.

Pro moderní - často ateistické - Čechy knihu uvádím takto: Křesťanskou Bibli a jiné „svaté“ knihy chápe v současné době, jistě v Evropě, málokdo doslova. Na druhé straně, mnoho lidí se domnívá, ža na víře v Boha a na náboženstvích možná něco pravdy je. Mnoho lidí na celém světě v křesťanskou Bibli též věří, byť ne doslova.

Objevení nebe je Mulischovou spekulací o tom, jak by to možná také mohlo být. Jde však zcela jasně jen o fikci. Mullisch se nedomnívá ani nepředstírá, že si myslí, že to je tak, jak v knize nastiňuje.

Román Objevení nebe dostal v roce 2007 cenu „Nejlepší nizozemský román všech dob“. Román byl též přeložen do češtiny. Kniha byla v roce 2001 zfilmovaná.

Knihu každému pro dlouhé zimní večery vřele doporučuji. Má přes 700 stran, takže její přečtení trochu času zabere. Kdo nemá trpělivost těchto 700 stran číst, tak může zhlédnout film. Ten se dá – namluvený v angličtině - koupit přes internet na DVD.

Sám jsem před více než 10 lety začal knihu číst. Málo volného času, příliš vykonstruovaný příběh a zdlouhavost jeho podání v knize, a má netrpělivost způsobily, že jsem knihu nedočetl. Po letech jsem si náhodou všiml, že film Objevení nebe bude vysílán v televizi a jej zhlédl. Pak jsem si okamžitě alespoň závěr, který se mi moc líbí, přečetl v knize, neboť závěr ve filmu probíhá velmi rychle a podání v knihách je zpravidla mnohem lepší. Harry Mulisch byl vynikající spisovatel. Rád čtu, ale těch 700 stran různých zápletek je i pro mne příliš, ale o to je pak překvapivější závěr knihy.

Fotografie je převzata z nizozemské Wikipedie.

Autor: Jaroslav Chudáček | pondělí 1.11.2010 9:16 | karma článku: 17.78 | přečteno: 1516x


Další články blogera

Jaroslav Chudáček

Mé vzpomínky na rok 1968 - třetí část, 21. srpen ráno

V této sérii článků se pokouším stručně popsat, co si o roku 1968 pamatuji, jak jsem tehdejší politiku viděl a jak jsem rok 1968 a léta kolem prožil.

21.8.2018 v 19:58 | Karma článku: 19.23 | Přečteno: 269 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Mé vzpomínky na rok 1968 - druhá část

V této sérii článků se pokusím stručně popsat, co si o roku 1968 pamatuji, jak jsem tehdejší politiku viděl a jak jsem rok 1968 a léta kolem prožil.

20.8.2018 v 19:27 | Karma článku: 18.36 | Přečteno: 305 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Mé vzpomínky na rok 1968 - první část

V této sérii článků se pokusím stručně popsat, co si o roku 1968 pamatuji, jak jsem tehdejší politiku viděl a jak jsem rok 1968 a léta kolem prožil.

20.8.2018 v 13:59 | Karma článku: 18.47 | Přečteno: 447 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Léto končí, je třeba začít budovat zásoby

Horké léto, alespoň v Nizozemsku, pomalu, ale jistě končí. Blíží se chladný a deštivý podzim a studená zima. Je třeba začít budovat energetické zásoby a izolační vrstvu.

19.8.2018 v 19:14 | Karma článku: 19.96 | Přečteno: 699 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

David Wilkerson – citát o posledních dnech

David Wilkerson byl americký křesťanský kazatel a evangelizátor, který působil zejména v New Yorku při kostelu na Times Square, který založil. Nejvíce se proslavil díky své knize Dýka a kříž, podle které byl natočený film.

19.9.2018 v 10:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 66 |

Lenka Hoffmannová

Nečekejme na Jom Kipur, abychom vnesli Boha do našich životů

Dnes slaví Židé nejposvátnější den v roce Jom Kipur - Den smíření. Podle židovské tradice je osud celého lidstva pro příští rok zapečetěn.

19.9.2018 v 8:05 | Karma článku: 10.66 | Přečteno: 137 | Diskuse

Karel Sýkora

Pavel Kantorek a jeho kreslené vtipy

Pavel Kantorek byl český přírodovědec, profesor fyzikálních věd na Ryerson University v Torontu. Zabýval se teorií relativity a kosmologií. V českých zemích je znám též jako vynikající autor kreslených vtipů a povídek.

19.9.2018 v 7:58 | Karma článku: 6.33 | Přečteno: 84 |

Karel Sýkora

Projev Viktora Orbána v Evropském parlamentu

Maďarský premiér odmítl všechny výtky o porušování demokracie, obvinil Komisi ze zaujatosti a tvrdí, že opoziční poslanci musí respektovat právo Maďarů určit si, s kým chtějí žít pospolu.

18.9.2018 v 10:43 | Karma článku: 14.12 | Přečteno: 296 |

Eva Šamánková

Sama v černém lese

Podivné setkání uprostřed noci na mostě. Skok do ledové řeky Temže. Nečekaný dar v podobě malého domku stojícího uprostřed lesa. Mohlo to pomoci vyřešit osobní problémy, namísto toho to přineslo zlé sny...

18.9.2018 v 9:04 | Karma článku: 6.27 | Přečteno: 200 | Diskuse
Počet článků 174 Celková karma 20.31 Průměrná čtenost 1208

Matematik, logik a informatik. Vystudoval na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy university v Praze (RNDr. a CSc.). Od roku 1977 žije v Nizozemsku. Zde pracoval ve výzkumu, jako docent informatiky na univerzitě a v softwarovém průmyslu.
Agnostik. Levicový liberál - liberál se sociálním cítěním v původním slova smyslu, tj. ne neomarxista, kam bohužel mnozí levicoví liberálové v posledních letech sklouzli.
Má rád hudbu, literaturu, filosofii, historii, vědu a sport. Mluví šesti jazyky a rád cestoval. Rád čte i píše.
Od listopadu 2012 starobní důchodce, který si - přiměřeně svému věku :-) - užívá života a dělá věci, na které dříve neměl dostatek času.
 

Locations of visitors to this page

 

Pokud chcete vidět seznam rubrik a další informace, tak níže klikněte na "+ více".

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více
Najdete na iDNES.cz