Zemřel Harry Mulisch

1. 11. 2010 9:16:39
30. října 2010 ve věku 83 let zemřel významný nizozemský spisovatel Harry Mulisch. Narodil se 29. července 1927 v Haarlemu v Nizozemsku. Byl velmi produktivní spisovatel, od r. 1947 do roku 2001 napsal desítky knih.
Harry Mulisch

X+Harry Mulisch

Člověk a spisovatel Harry Mulisch

Mulisch je nejpřekládanější nizozemský spisovatel a je považován za jednoho ze tří největších poválečných nizozemských spisovatelů, spolu s Gerardem Reve a Willemem Frederikem Hermansem. Je oblíben nejen v Nizozemsku, ale také např. ve Francii.

Mulisch byl zajímavý a sympatický člověk. Proslavil se nejen svými díly, ale také svými výroky o tom, jaký je vynikající člověk a spisovatel. Málokomu bylo vždy zcela jasné, do jaké míry Mulisch tyto výroky myslel vážně a do jaké míry šlo o sebeironii.

Jinou charakteristiku jeho osobnosti podává jeho výrok z rozhovoru v roce 1959: „Chtěl jsem být chemikem, dostat Nobelovu cenu, kterou bych odmítl, a stát se kouzelníkem/mágem a bankovním lupičem a svatým. Když tak začneš, tak skončíš jako spisovatel.“

Na Frankfurtském knižním veletrhu v roce 2007 byly oslavovány Mulischovy 80. narozeniny. Každý velký mezinárodní nakladatel tam prý řekl, cituji z tohoto článku, že je čas, aby Mulisch dostal Nobelovu cenu za literaturu. Několikrát se ozývalo „Stockholm, do you hear us?” Mulisch však (zatím) Nobelovu cenu za literaturu nedostal.

Nebudu zde podrobně popisovat a rozebírat život a dílo Harry Mulische. Základní informace je možno najít v různých jazycích (ale bohužel ne v češtině) na Wikipedii a vygooglovat se dá o něm spousta článků - též v češtině - na internetu.

Zmiňuji jen Mulischovo neznámější a nejocenovanější dílo „Objevení nebe“.

Román Objevení nebe (Ontdekking van de hemel)

Kniha se věnuje otázce Boha a nebe. Je do značné míry inspirována křesťanskou Biblí, tj. Starým a Novým zákonem, a na základě těchto knih buduje příběh několika lidí. Jde o spekulaci o možném pokračování křesťanské Bible. Píší úmyslně křesťanské Bible, neboť v Mulischově příběhu je zmiňován též Ježíš, který je specifický pro křesťanskou víru.

Nechci zde příliš prozrazovat děj, natož překvapivý závěr tohoto Mulischova románu. Kniha je svým způsobem typická pro poválečné Nizozemsko, které bylo tradičně silně kalvinistické a v jižních provinciích katolické. Byla vydána v roce 1992, kdy mnozí Nizozemci již opustili křesťanství, alespoň v jeho praktikované formě (tj. pravidelné chození do kostela, pravidelné modlení atd.), a je ji možno vidět jako Mulischovo vyrovnáním se s touto změnou. V každém případě napsání této knihy, natož její vydání před 100 lety by stěží bylo možné.

Pro moderní - často ateistické - Čechy knihu uvádím takto: Křesťanskou Bibli a jiné „svaté“ knihy chápe v současné době, jistě v Evropě, málokdo doslova. Na druhé straně, mnoho lidí se domnívá, ža na víře v Boha a na náboženstvích možná něco pravdy je. Mnoho lidí na celém světě v křesťanskou Bibli též věří, byť ne doslova.

Objevení nebe je Mulischovou spekulací o tom, jak by to možná také mohlo být. Jde však zcela jasně jen o fikci. Mullisch se nedomnívá ani nepředstírá, že si myslí, že to je tak, jak v knize nastiňuje.

Román Objevení nebe dostal v roce 2007 cenu „Nejlepší nizozemský román všech dob“. Román byl též přeložen do češtiny. Kniha byla v roce 2001 zfilmovaná.

Knihu každému pro dlouhé zimní večery vřele doporučuji. Má přes 700 stran, takže její přečtení trochu času zabere. Kdo nemá trpělivost těchto 700 stran číst, tak může zhlédnout film. Ten se dá – namluvený v angličtině - koupit přes internet na DVD.

Sám jsem před více než 10 lety začal knihu číst. Málo volného času, příliš vykonstruovaný příběh a zdlouhavost jeho podání v knize, a má netrpělivost způsobily, že jsem knihu nedočetl. Po letech jsem si náhodou všiml, že film Objevení nebe bude vysílán v televizi a jej zhlédl. Pak jsem si okamžitě alespoň závěr, který se mi moc líbí, přečetl v knize, neboť závěr ve filmu probíhá velmi rychle a podání v knihách je zpravidla mnohem lepší. Harry Mulisch byl vynikající spisovatel. Rád čtu, ale těch 700 stran různých zápletek je i pro mne příliš, ale o to je pak překvapivější závěr knihy.

Fotografie je převzata z nizozemské Wikipedie.

Autor: Jaroslav Chudáček | pondělí 1.11.2010 9:16 | karma článku: 18.00 | přečteno: 1521x

Další články blogera

Jaroslav Chudáček

Zatmění Měsíce, rudý Měsíc a brexit

Dnes (21. ledna 2019) proběhlo úplné zatmění Měsíce. Zmíníme i souvislosti tohoto jevu s dnes projednávaným brexitem v britském parlamentu.

21.1.2019 v 21:33 | Karma článku: 21.24 | Přečteno: 333 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Proč jsou Češi nejchytřejší a nejmoudřejší národ na světě

Všichni víme, že jsme nejchytřejší a nejmoudřejší národ na světě. V článku vysvětlím, čím to je. Má to několik důvodů.

31.12.2018 v 13:22 | Karma článku: 28.46 | Přečteno: 1488 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Dobré a zdravé vánoční cukroví, vánoční přání

Karel Jaromír Erben, Kytice, refrén: Hoj, ty Štědrý večere, ty tajemný svátku, cože komu dobrého neseš na památku?

24.12.2018 v 20:21 | Karma článku: 22.94 | Přečteno: 455 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Babišov

V článku navrhuji řešení (sice ne všech) současných problémů Evropy. Evropanům se vede nyní velmi dobře, nejsou však spokojeni a dají se tušit problémy v blízké budoucnosti.

11.12.2018 v 17:11 | Karma článku: 22.50 | Přečteno: 807 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Sting – Fields of gold

Gordon Matthew Thomas Sumner známý spíš pod svým uměleckým jménem Sting, je anglický hudebník a občasný herec z Newcastle upon Tyne.

21.2.2019 v 7:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 42 |

Karel Sýkora

Daniel Saadon – Doufám

Název songu je – „Doufám“. Naděje je optimistický stav mysli, který je založen na očekávání kladných výsledků s ohledem na události a okolnosti v životě člověka nebo na celém světě.

20.2.2019 v 19:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 |

David Hrbek

Vostřílenej Žižka

Mirek Žáček umřel, řekla maminka, když dotelefonovala. Seděli jsme zrovna v restauraci Lunapark v Mariánských lázních.

20.2.2019 v 15:12 | Karma článku: 14.72 | Přečteno: 648 | Diskuse

Karel Sýkora

Vyšel nový evangelický kancionál „Hrad přepevný“

Kancionál je soubor duchovních písní určených pro křesťanskou bohoslužbu a soukromou modlitbu. Kancionály se v Evropě objevují ojediněle již od středověku, velký nárůst jejich počtu přinesla reformace v 16. století.

20.2.2019 v 6:44 | Karma článku: 7.40 | Přečteno: 143 |

Karel Sýkora

Marek Eben – Jak si udržet hezké manželství

Marek Eben je český herec, moderátor, hudební skladatel, písničkář a zpěvák. Markéta Fišerová je česká herečka. V roce 1986 těžce onemocněla a skončila na invalidním vozíku. Jejím manželem je Marek Eben.

19.2.2019 v 19:38 | Karma článku: 26.21 | Přečteno: 947 |
Počet článků 185 Celková karma 24.21 Průměrná čtenost 1206

Matematik, logik a informatik. Vystudoval na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy university v Praze (RNDr. a CSc.). Od roku 1977 žije v Nizozemsku. Zde pracoval ve výzkumu, jako docent informatiky na univerzitě a v softwarovém průmyslu.
Agnostik. Levicový liberál - liberál se sociálním cítěním v původním slova smyslu, tj. ne neomarxista, kam bohužel mnozí levicoví liberálové v posledních letech sklouzli.
Má rád hudbu, literaturu, filosofii, historii, vědu a sport. Mluví šesti jazyky a rád cestoval. Rád čte i píše.
Od listopadu 2012 starobní důchodce, který si - přiměřeně svému věku :-) - užívá života a dělá věci, na které dříve neměl dostatek času.
 

Locations of visitors to this page

 

Pokud chcete vidět seznam rubrik a další informace, tak níže klikněte na "+ více".

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz