Čeština

Jaroslav Chudáček

Přechylování příjmení cizinek

Přechylování příjmení žen - včetně příjmení cizinek - je hlavně proto, aby tato příjmení získala v češtině ženský gramatický rod a mohla se dle ženských vzorů skloňovat. Toto téma jsem podrobně probral v článku Brigitte Bardot se jmenuje Brigitte Bardot.

1.7.2011 v 11:42 | Karma článku: 25.91 | Přečteno: 3200 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Brigitte Bardot se jmenuje Brigitte Bardot

Nedávno vyšla ve světovém tisku spousta článků k příležitosti 75. narozenin Brigitte Bardot - plným jménem Brigitte Anne-Marie Bardot. V českém tisku se však často psalo o Brigitte Bardotové, viz například zde. Přechylování jmen cizích státních příslušnic v češtině se mi nelíbí a tahá mě za uši.

20.12.2009 v 14:09 | Karma článku: 29.34 | Přečteno: 4421 | Diskuse
Počet článků 195 Celková karma 20.99 Průměrná čtenost 1177

Matematik, logik a informatik. Vystudoval na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy university v Praze (RNDr. a CSc.). Od roku 1977 žije v Nizozemsku. Zde pracoval ve výzkumu, jako docent informatiky na univerzitě a v softwarovém průmyslu.
Agnostik. Levicový liberál - liberál se sociálním cítěním v původním slova smyslu, tj. ne neomarxista, kam bohužel mnozí levicoví liberálové v posledních letech sklouzli.
Má rád hudbu, literaturu, filosofii, historii, vědu a sport. Mluví šesti jazyky a rád cestoval. Rád čte i píše.
Od listopadu 2012 starobní důchodce, který si - přiměřeně svému věku :-) - užívá života a dělá věci, na které dříve neměl dostatek času.
 

Locations of visitors to this page

 

Pokud chcete vidět seznam rubrik a další informace, tak níže klikněte na "+ více".

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz