Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cena bitcoinu se blíží hranici 3000 US dolarů

12. 06. 2017 7:47:25
V noci na dnešek 11. června 2017 cena jednoho bitcoinu stoupla na zhruba 3000 US $​, tj. na 2660 eur. Za posledních 6 měsíců cena stoupla o zhruba 260 %.

Za posledních 12 měsíců cena bitcoinu stoupla o více než 400 procent. Tyto údaje je možno přehledně vidět na grafu bitcoin.nl. Když tam kliknete na "6mnd", tak uvidíte průběh ceny a nárust ceny v eurech a v procentech za posledních 6 měsíců. Obdobně kliknutím na "1jr" se zobrazí průběh a nárust ceny za posledních 12 měsíců.
V grafu jsou vidět průměry cen bitcoinu za jeden den a pro několik důležitých bitcoinových směnáren a burz, tedy ne maximální hodnoty, které někde byly dosaženy.
​Například na směnárně bitstamp.net v noci na dnešek cena jednoho bitcoinu dosáhla ceny 2980 US dolarů a ceny 2625 eur, viz na těchto webových stránkách rubriku "24-hour High". Pak tam cena trochu klesla, nyní je 2960 US dolarů.

Zdá se tedy, že vzrůstu ceny bitcoinu zatím není konec. Dokonce je vidět, že cena stoupá déle než 1 rok stále rychleji. Vzrůst ceny z 2000 US $ na 3000 US​ $ ​během méně než jednoho měsíce je na jedné straně spektakulární, na druhé straně je to podezřelé, zda se přece jen do velké míry nejedná o bublinu, bitcoinovou horečku a dalo by se dokonce říci davovou hysterii. Je pro mne těžké odhadnout co a do jaké míry jsou hlavní důvody enormního vzrůstu ceny této měny v posledním měsíci.

Jistě hrají roli některé pozitivní důvody, jako jsou akceptace bitcoinu jako legální alternativní měny v Japonsku a jiných zemích, stále větší síť obchodů, kde je možno platit bitcoiny, v mnoha zemích. Přibývají, zdá se spolehlivé, bitcoinové směnárny. Je vyvíjen software, který usnadňuje práci s bitcoiny, např. pro obchody, které akceptují bitcoiny.

Jistě také dochází k bitcoinové horečce a masové hysterii. Lidé vidí, že bitcoin stoupá v ceně a tak jej někteří proto kupují a tím stoupá dále v ceně. Po překročení hranice 2000 US dolarů jedna velká americká televizní společnost (už jsem zapomněl která, myslím NBC, dalo by se to vyhledat na webu) vysílala opět pořad, v němž ukázala, jak je možno bitcoiny nakupovat. To vše přispívá k popularitě bitcoinu.

Dalším důvodem jsou nejistoty fiat měn. Díky Trumpovi a nejistotám s ním spojených klesl v ceně americký dolar vzhledem k euru. Jak všichni víme, ECB tiskne eura ve velkém a přes národní banky je půjčuje za malý nebo (skoro) žádný úrok evropským vládám a evropským komerčním bankám. To není dobré, zadluženost ve světě je obrovská. Některé italské, španělské atd. banky mohou brzo zkrachovat. To by mělo dopad i na německé banky a na celou eurozónu. Třeba i proto někteří lidé si kupují bitcoiny, aby se pojistili pro případ krachu eura. Po nedávných volbách v UK klesla cena libry k euru.

Uvádím zde dvě varování pro ty, kteří by nyní chtěli koupit své první bitcoiny nebo své první zlomky bitcoinu.

Varování 1
​Když se podíváme na graf ceny bitcoinu za posledních 6 měsíců, tak vidíme toto:
A. Koncem prosince 2016 cena překročila hranici 1000 US dolarů. Za pár dní začátkem ledna cena dokonce překročila hranici 1000 eur. Během 14 následujících dnů se však cena propadla na 700 eur. Pak začala opět stoupat. Stoupat s velkými výkyvy, ale stoupat.
​B. 21. května 2017 cena bitcoinu poprvé v jeho historii překročila hranici 2000 US dolarů. Následně 25. května cena překročila 2000 eur. Během pár následujících dní cena stoupla dokonce skoro na 2500 eur, aby se pak rychle propadla na téměř 1700 eur.
​Tudíž budeme-li předpokládat, že historie se bude opakovat, tak nyní cena bitcoinu během pár dní stoupne nad 3000 eur a pak se propadne, třeba na 2500 eur. Pak zase s velkými výkyvy bude stoupat. Pokud to tak bude, tak je výhodné nyní trochu bitcoinů nebo jejich zlomků prodat a s nákupy a dokupováním bitcoinů počkat, až zase dostatečně klesne v ceně, pokud klesne, a opět začne stoupat. :-).

Varování 2
S investicemi do bitcoinu je spojena spousta rizik. To je známá věc a nemusím to zde rozvádět.
​Nové však je, že bitcoinová síť již narazila na hranici s přijatelnou rychlostí transakcí. Ví se již dávno, že k tomu jednou dojde. Také je již dlouho známo několik možných řešení tohoto problému. Bitcoinová komunita se však dlouho nemohla shodnout na tom, které z možných řešení vybrat, i když k jisté dohodě prý nedávno na konferenci v New Yorku došlo, viz tento článek v němčině a v něm odstavec "Die Lösung der Blocksize-Debatte?". Toto řešení, jistý kompromis mezi developery a uživateli na jedné straně a minery ("horníky" kteří podporují bitcoinovou síť a jsou za to odměňováni "vytěženými" bitcoiny) na straně druhé, by mělo být v srpnu tohoto roku implementováno. Pokud se implementace povede a ujme, tak to prospěje užívání bitcoinu a jistě i jeho ceně. Do té doby však ve vzduchu visí nejistota.
​Nevíme kdo je nebo jsou zakladatel(é) bitcoinu, známý pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Bitcoinová komunita tedy nemá jasného vůdce. Vše rozhoduje komunita bitcoinových developerů a minérů společně. To má své výhody, ale i nevýhody. Jeden vůdce by mohl rozhodovat rychleji než rozhoduje skupina.
Opatrní potencionální kupci by s nákupem bitcoinů nebo jeho zlomků tedy mohli počkat do zhruba září, až se ukáže, zda přechod na větší velikost bloku dobře proběhl. Je možné, že v září cena bitcoinu bude vyšší než nyní. Pokud však cena bitcoinu bude vesele stoupat dál, tak to potencionálním kupcům bitcoinu nemusí vadit. Ve stoupajících trzích je celkem jedno, kdy do nich vstoupíte.

Pár odkazů na články o bitcoinu

Česko je ráj pro virtuální měny. Bitcoinem zaplatíte už i na vesnici​
​Článek vyšel 10. června 2017 na iDnes.cz v rubrice Ekonomika. Nadpis je sice nadsázka, ale informace v něm jsou pravdivé.

Věříte matematikům více než vládám? Bitcoin slibuje revoluci, ne zisk
Pěkný článek na Technetu, z roku 2014, ale stále platný, který vysvětluje, co je a jak funguje bitcoin. Tento srozumitelný článek vřele doporučuji všem, které zajímá, co bitcoin je a jak funguje.

Běžné nizozemské internetové noviny Volkskrant informují, co je a jak fungují bitcoin a blokchain
​Ukázka toho, že v Nizozemsku už je široká veřejnost o bitcoinu dobře informována.

Dodatek 8:40
​Při snídani jsem přemýšlel, kdo je anebo jsou Satoshi Nakamoto. Napadly mne tyto možnosti.

  1. ​Putin a jeho hoši. Nepravděpodobné. Rusko má vynikající matematiky a informatiky. Komerční dimenze bitcoinu a svoboda, kterou lidem dává, mi k Vladimíru Putinovi nepasuje.
  2. Číňané. Dost dobře možné. Číňany není radno podceňovat.
  3. Japonci. Ještě více možné. Japonská vláda schválila bitcoin jako legální alternativní měnu. Jméno Satoshi Nakamoto je japonské.
  4. Skupina Američanů ze Silicon Valley. Toto se mi zdá nejvíce pravděpodobné. Na druhou stranu, není třeba Američany přeceňovat. Může to být někdo jiný.
  5. Mimozemšťané. Toto je velmi dobře možné. Zatím však není vůbec jisté, zda se nyní na Zemi nebo v jejím okolí mimozemšťané pohybují. :-)
  6. Kolega matematik a kolega bloger Jan Řeháček. Žije v Americe a píše populární články o matematice a o tom, jak krmí v parku veverky a lišky. To se mi zdá být velmi podezřelé. :-) Že je autorem bitcoinu a vlastníkem mnoha bitcoinů pochopitelně tají, aby se mu vyhnuli závistivci, zloději, charity, dobročinné spolky a zlatokopky. :-)

Autor: Jaroslav Chudáček | pondělí 12.6.2017 7:47 | karma článku: 13.79 | přečteno: 278x

Další články blogera

Jaroslav Chudáček

Cena bitcoinu překonala hranici 2000 US $

V noci na dnešek 21.5.2017 cena bitcoinu překonala hranice 2000 US $ a 1800 eur. Cena za posledních 6 měsíců narostla o 160 %. Za 12 měsíců o 357 %.

21.5.2017 v 7:31 | Karma článku: 16.57 | Přečteno: 509 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Mireille Mathieu chante La Marseillaise - Liberté, égalité et fraternité

Láska a revoluce jsou velmi kontroverzní záležitosti. V tomto článku se stručně věnuji lásce a pak Velké francouzské revoluci a ve zkratce i všemu dobrému a zlému, co z ní vzešlo a navrhuji, jak se z toho dostat.

7.5.2017 v 13:29 | Karma článku: 19.75 | Přečteno: 495 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Reakce na blog Brblala roku Ladislava Větvičky

Bohuslav Sobotka oznámil, že podá demisi celé vlády. Blogger roku Ladislav Větvička na to reagoval článkem "Val, Bohušu, val a už se nevracej..."​.

3.5.2017 v 13:13 | Karma článku: 30.53 | Přečteno: 2985 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Karel Ryšán

Návrat v čase

Číst noviny škodí vašemu zdraví. Například když čtenáře straší předpovědí, že automatizace a robotizace připraví mnoho lidí o práci. (A proto je nutno vítat migranty.)

24.6.2017 v 10:00 | Karma článku: 9.77 | Přečteno: 149 | Diskuse

Luboš Smrčka

Až realitní bublina udělá BUM!

Každá investiční bublina jednou splaskne, bouchne, vypustí se. To platí i o naší, české a především pražské bublině. Otázka není postavena tak, zda to nastane, ale jenom a pouze kdy se to stane a o kolik ceny poklesnou.

23.6.2017 v 8:02 | Karma článku: 22.34 | Přečteno: 1204 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Jak ze zdravé země vyrobit ohroženou

Možná jste to už taky slyšeli: Na českém realitním trhu už zase existuje cenová bublina. No – tentokrát to nevypadá jen na píárovou zprávu spojených realitních kanceláří. Tentokrát vysílá kouřové signály dokonce i ČNB

23.6.2017 v 8:00 | Karma článku: 46.66 | Přečteno: 9197 | Diskuse

Pavel Makovec

ČNB na „rybářských výpravách“

Při výkonu dohledu nad finančním trhem, využívá Česká národní banka (ČNB) stále více metody „rybářských výprav“, ale „velké ryby“ přitom nechává v klidu, včetně té největší...Ale o velkých rybách někdy příště, dnes jen o občanech.

22.6.2017 v 14:43 | Karma článku: 17.45 | Přečteno: 485 | Diskuse

Eva Mahdalová

Zelená energie ovládne svět: podívejte se proč

Jak to tak vypadá, tak zelená energie zapouští kořeny rychleji, než se původně očekávalo. Podívejte se na stěžejní důvody.

22.6.2017 v 14:19 | Karma článku: 8.11 | Přečteno: 734 |
Počet článků 137 Celková karma 18.41 Průměrná čtenost 1242

Matematik, logik a informatik. Vystudoval na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy university v Praze (RNDr. a CSc.). Od roku 1977 žije v Nizozemsku. Zde pracoval ve výzkumu, jako docent informatiky na univerzitě a v softwarovém průmyslu.
Agnostik a levicový liberál (liberál se sociálním cítěním).
Má rád hudbu, literaturu, filosofii, historii, vědu a sport. Mluví šesti jazyky a rád cestuje. Rád čte i píše.
Od listopadu 2012 starobní důchodce, který si - přiměřeně svému věku :-) - užívá života a dělá věci, na které dříve neměl dostatek času.
 

Locations of visitors to this page

 

Pokud chcete vidět seznam rubrik a další informace, tak níže klikněte na "+ více".

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.